04.12.2020
PL EN
22.06.2016 aktualizacja 22.06.2016

Egipt podpisał porozumienie z Arabią Saudyjską w kwestii dziedzictwa

Organizację wspólnych projektów w dziedzinie archeologii, muzeów i dziedzictwa architektonicznego zakłada porozumienie podpisane w Dżuddzie przez Ministerstwo Starożytności Egiptu i saudyjską Komisję Turystyki i Dziedzictwa Narodowego (SCTNH).

Podpisane w niedzielę porozumienie dotyczy różnych kwestii, które mają przyczynić się do wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami obu organizacji i poszerzania wiedzy, dzięki współpracy na polu badań naukowych, wykopalisk archeologicznych i badań rozpoznawczych. Zakres współdziałania obejmuje też sferę edukacji muzealnej, organizowanie międzynarodowych prelekcji, seminariów i warsztatów - wyjaśniła w nadesłanym komunikacie dr Yasmine El-Shazly z Ministerstwa Starożytności Egiptu.

Porozumienie dotyczy również zwalczania przemytu zabytków. Od 2015 roku Ministerstwo Starożytności Egiptu odzyskało z różnych krajów 441 nielegalnie wywiezionych obiektów.

Ze strony Arabii Saudyjskiej porozumienie podpisał książę Bin Salman Abdul Aziz Al-Saud, przewodniczący SCTNH, a z egipskiej - minister starożytności Egiptu, dr Khaled El-Enany. (PAP)

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020