22.01.2021
PL EN
11.07.2016 aktualizacja 11.07.2016

Podobne posiłki receptą na przyjaźń i udane negocjacje

Spożywanie podobnych posiłków przyczynia się do budowania przyjaźni i zaufania. Wyniki eksperymentów wskazujących na taki mechanizm naukowcy opublikowali w "Journal of Consumer Psychology".

\"Ludzie uważają, że podejmują logiczne decyzje. Często nie zdają sobie sprawy, że ich upodobania żywieniowe mogą wpływać na ich myślenie. Na bardzo podstawowym poziomie jedzenie może być użyteczne we wspólnej pracy i w budowaniu zaufania\" - mówi prof. Ayelet Fishbach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago (USA) przeprowadzili szereg eksperymentów, w których powiązali fakt spożywania podobnych posiłków z poczuciem bliskości i zaufania między osobami dorosłymi.

Jedno z doświadczeń polegało na grze inwestycyjnej. Uczestnicy otrzymali środki, które mogli przekazać obcej osobie. Ta gwarantowała, że zwrot będzie dwukrotny. Niektóre z par zjadły wspólnie przed zadaniem takie samo ciastko, podczas gdy pozostałe - różne. Naukowcy odnotowali, że uczestnicy inwestowali większą sumę, gdy spożywali z nieznajomymi identyczną przekąskę. Podobny eksperyment dotyczył wpływu jedzenia na negocjacje związane z zatrudnieniem. Okazało się, że pary, które w czasie rozmów spożywały takie samo danie, dochodziły do porozumienia prawie dwa razy szybciej niż te, które jadły inne potrawy.

Naukowcy sugerują, by w czasie dużych zgromadzeń organizatorzy ograniczali wybór menu, tak aby zachęcić do spożywania podobnych dań. Taki zabieg może przyczynić się do zwiększenia wspólnego zaufania i bardziej skutecznej współpracy. Zalecają też zamawianie identycznego lunchu z koleżeństwem i takiej samej kolacji w czasie randek - na takiej podstawie można zbudować bardziej ścisłą relację. (PAP)

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2021