Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
14.07.2016 aktualizacja 14.07.2016

Kieleckie uczelnie publiczne podsumowały pierwszy etap rekrutacji

Studia lekarskie i fizjoterapia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz informatyka i budownictwo na Politechnice Świętokrzyskiej - to najpopularniejsze kierunki studiów pierwszego etapu rekrutacji na tych uczelniach, na rok akademicki 2016/2017.

Wyniki naboru przedstawili w środę przedstawiciele uniwersytetu i politechniki.

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) chce studiować 7 tys. 134 osoby. Podczas rejestracji mogły one wskazać dwa kierunki studiów. Na studia stacjonarne, gdzie przygotowano ok. 4 tys. miejsc, zarejestrowało się ponad 11 tys. kandydatów.

Jak ocenił podczas konferencji prasowej rektor UJK, prof. Jacek Semaniak, rekrutacja na uczelnię jest lepsza niż w ubiegłym roku. "Mimo niżu demograficznego, korekta liczby kandydatów jest na poziomie prawie dziesięciu procent (…) Bardzo cieszy to, że zmiana kierunków kształcenia uniwersytetu napotyka na tak pozytywny odzew. Wśród dziesięciu najbardziej obleganych kierunków jest pięć powołanych w ciągu ostatnich kilku lat" – podkreślił rektor.

Najwięcej osób - tak jak w roku ubiegłym - chce podjąć studia na kierunku lekarskim – 3 tys. 961 (42,3 kandydata na miejsce). 567 osób chce studiować fizjoterapię (6,3 chętnych na miejsce), a kryminologię stosowaną - jeden z czterech kierunków uruchamianych po raz pierwszy na uczelni – 440 osób (6,2). 363 kandydatów wskazało kosmetologię (6,4 osób na miejsce), 359 osób - pielęgniarstwo (3,6), a drugi nowy kierunek - psychologię - 347 chętnych (3,4 kandydata na miejsce).

Nowymi kierunkami są także lingwistyka (50 chętnych) i stosunki międzynarodowe (52 kandydatów).

Najmniej osób - poniżej 20 - zgłosiło się m. in. na fizykę, politologię i europejskie studia kulturowe. Jednak jeśli w drugim etapie rekrutacji (rusza 22 lipca) znajdzie się odpowiednia liczba kandydatów, studia zostaną uruchomione.

W tym roku nie rozpoczęto naboru na e-edytorstwo - zapowiadany wcześniej nowy kierunek studiów w filii uczelni w Piotrkowie Trybunalskim. W związku z planami uruchomienia tego kierunku władze UJK złożyły wniosek do resortu nauki. Po uwagach Polskiej Komisji Akredytacyjnej do dokumentów na kolejny rok przygotują nowy wniosek.

Ponad połowę osób, które chcą studiować na UJK - ok. 55 proc. - stanowią kandydaci z innych regionów, niż woj. świętokrzyskie.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie. Prowadzi zajęcia na 41 kierunkach studiów, dla ponad 12 tys. osób.

Pierwszy etap tegorocznej rekrutacji zakończyła także Politechnika Świętokrzyska (PŚk). Chęć studiowana na I roku studiów stacjonarnych zadeklarowało tu ok. 1900 osób – to o 10 proc. mniej niż przed rokiem. "Mamy za to ok. dziesięć procent więcej chętnych na studia niestacjonarne, więc te wyniki rekomendują mniejsze zainteresowanie studiami stacjonarnymi. Podsumowując - rekrutacja jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku" - powiedział w środę PAP rzecznik uczelni, Kamil Dziewit.

W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej kandydat mógł wskazać trzy kierunki studiów. Najpopularniejsze to: informatyka (348 osób), budownictwo (254 osoby), geodezja i kartografia (165 chętnych), automatyka i robotyka (114 osób). Na nowo otwieranym na kieleckiej uczelni kierunku - odnawialne źródła energii – zarejestrowało się 72 maturzystów.

Umiarkowanym zainteresowaniem cieszą się dwa kierunki, na który nabór ogłoszono w drugim etapie ubiegłorocznej rekrutacji: geologia inżynieryjna i inżyniera danych. Jak podkreślił rzecznik uczelni, nie ma jednak zagrożenia, by nie zostały uruchomione.

Nie ustalono jeszcze limitów przyjęć na poszczególne studia – komisja rekrutacyjna, w porozumieniu z władzami uczelni, będzie podejmowała decyzje po zakończeniu składania dokumentów przez maturzystów. Listy rankingowe zostaną ogłoszone 14 lipca. Między 18 a 27 lipca będzie można dostarczać dokumenty.

Na pewno zostanie uruchomiona dodatkowa rekrutacja, która dla studiów stacjonarnych potrwa do połowy września - w ub. r. taki nabór ogłoszono dla wszystkich kierunków, poza najpopularniejszą informatyką. "To istotna informacja dla tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali na studia na naszej uczelni, albo dla tych, którzy mają prawo poprawiać maturę z jednego przedmiotu" – dodał Dziewit.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 10 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024