06.07.2020
PL EN
19.07.2016 aktualizacja 19.07.2016

Sztuczne oświetlenie może być groźne dla zdrowia

Wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia może powodować zbyt częste przebywanie w sztucznym oświetleniu - do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili długotrwałe eksperymenty na myszach. Swoje ustalenia opublikowali w "Current Biology".

"Nasze badania pokazują, że cykl dobowy dzień-noc jest ważny dla zdrowia" - wyjaśnia Johanna Meijer z holenderskiego Uniwersytetu Lejdzie. "Pokazaliśmy, że brak dostosowania się do rytmu środowiskowego wiedzie do poważnego zaburzenia różnorodnych parametrów zdrowotnych" - dodała.

Myszy poddano działaniu nieustannego sztucznego oświetlenia przez pół roku. Wśród zaburzeń spowodowanych u zwierząt przez ciągłe przebywanie w takich warunkach, eksperci wyliczają zanik mięśni, wczesne oznaki osteoporozy i stany zapalne, które z reguły towarzyszą obecności patogenów w organizmie. Zaobserwowano też zmiany fizjologiczne, określane jako słabość, która postępuje u ludzi i zwierząt wraz z procesem starzenia.

Mierzono również aktywność mózgu badanych zwierząt. Okazało się, że nieustanne przebywanie w świetle przyczyniło się do poważnego zaburzenia rytmu dobowego.

"Dobra wiadomość jest taka, że negatywny wpływ na zdrowie jest odwracalny, w momencie gdy powróci się do życia w cyklu dobowym" - dodaje Meijer. Stan zdrowia myszy poprawił się w ciągu dwóch tygodni po przywróceniu cyklu dobowego życia.

Jako najważniejszy wniosek badacze wskazują rozważenie używania w życiu codziennym sztucznego oświetlenia. Na styczność z nim w ciągu nocy jest narażonych 75 proc. ludzi. Ciągły kontakt ze sztucznym oświetleniem mają osoby znajdujące się w oddziałach intensywnej terapii, domach starców lub osoby pracujące w nocy - podkreślają. Tymczasem, zdaniem badaczy, nasze organizmy są zaprogramowane na życie w cyklach dobowych. (PAP)

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020