20.10.2020
PL EN
25.07.2016 aktualizacja 25.07.2016

Sucha Amazonia nie wchłania dwutlenku węgla

Susza w Basenie Amazonki znacznie zmniejszyła zdolność tego obszaru do pochłaniania dwutlenku węgla - informuje pismo „Global Biogeochemical Cycles”.

Lasy tropikalne Basenu Amazonki, zlokalizowane w północno zachodniej i środkowej części Ameryki Południowej, mają kluczowe znaczenie dla cyklu węglowego w przyrodzie – znajduje się tam 17 proc. węgla związanego przez rośliny lądowe. Do niedawna ilości dwutlenku węgla pochłaniane co roku w Basenie Amazonki były o setki milionów ton większe, od ilości emitowanych wskutek rozkładu obumarłych roślin.

Jednak niedawne susze ograniczyły zdolność tego obszaru do pochłaniania dwutlenku węgla.

Międzynarodowy zespół naukowców badał skutki suszy z roku 2005 oraz 2010, opierając się na danych z sieci Rainfor, która zbiera dane z niemal stu lokalizacji w obrębie Basenu Amazonki. Wykazały one, że wiele drzew obumarło, wzrost pozostałych został spowolniony, a Amazonia praktycznie przestała pełnić rolę biotopu obniżającego zawartość dwutlenku węgla (carbon sink) – i pochłania go tyle samo, ile emituje. To pierwsze duże badanie, które dało taki wynik.

Spowolnienie wzrostu drzew po suszy z roku 2010 również jest nowym zjawiskiem – w roku 2005 go nie odnotowano. Także wzmożone obumieranie drzew nie wystąpiło w roku 2005.

Autorzy badań zastrzegają, że lasy tropikalne to odporny i dynamiczny ekosystem, a ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla zostanie zapewne przywrócona. Trzeba jednak nadal monitorować stan Amazonii.(PAP)

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020