Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
19.08.2016 aktualizacja 19.08.2016

Latynosi starzeją się wolniej niż inne grupy etniczne

Na poziomie molekularnym Latynosi starzeją się wolniej niż inne grupy etniczne, chociaż są bardziej narażeni na choroby cywilizacyjne – czytamy na łamach czasopisma „Genome Biology”.

„Latynosi żyją dłużej niż ludzie rasy kaukaskiej, pomimo że częściej cierpią na cukrzycę i inne choroby. Naukowcy nazywają to latynoskim paradoksem. Nasze badanie pomaga wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Wynika z niego, że Latynosi starzeją się wolniej na poziomie molekularnym” – mówi koordynator badania prof. Steve Horvath.

Według doniesień jednego z działów Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w USA Latynosi mieszkający w Stanach Zjednoczonych żyją przeciętnie o trzy lata dłużej niż przedstawiciele rasy białej – 82 lata w porównaniu do 79 lat.

W 2013 r. w czasopiśmie Amerykańskiego Związku Zdrowia Publicznego (APHA) ukazał się z kolei artykuł, którego autorzy wyliczyli, że Latynosi bez względu na wiek są o 30 proc. mniej narażeni na ryzyko zgonu niż inne grupy etniczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) postanowili sprawdzić, w czym tkwi sekret latynoskiej długowieczności.

Badacze pobrali próbki materiału genetycznego od 6 tys. osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele różnych grup etnicznych: Afrykanów, Afroamerykanów, Azjatów, Latynosów, ludzi białych i Tsimane – rdzennych mieszkańców Boliwii, spokrewnionych z ludnością latynoską.

Po prześledzeniu zmian epigenetycznych w obrębie DNA (modyfikacji wpływających na aktywność poszczególnych genów) specjaliści zauważyli, że na poziomie komórkowym krew Latynosów i Indian Tsimane starzeje się wolniej niż u innych ludzi. Badanie wykazało na przykład, że przeciętna latynoska kobieta po menopauzie jest biologicznie o 2,4 roku młodsza niż jej rówieśniczka o innym odcieniu skóry.

„Podejrzewamy, że wolniejszy proces starzenia się rekompensuje ludności latynoskiej wyższe ryzyko zachorowania na otyłość i choroby związane z podwyższonym stanem zapalnym organizmu” – komentuje prof. Horvath.

Naukowcy stwierdzili ponadto, że Indianie Tsimane starzeją się jeszcze wolniej niż Latynosi. Ich krew jest przeciętnie o dwa lata młodsza niż u Latynosów i cztery lata młodsza niż u ludzi białych. Wśród rdzennych mieszkańców Boliwii rzadziej występują też choroby cywilizacyjne: cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, choroby układu krwionośnego, itp.

„Pomimo częstych infekcji, ludność Tsimane wydaje się być odporna na choroby nękające współczesne społeczeństwa” – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Michael Gurven, współautor badania (DOI: 10.1186/s13059-016-1030-0).

Wyniki analiz pokazały również, że generalnie krew mężczyzn starzeje się szybciej niż krew kobiet należących do tej samej grupy etnicznej. Może to tłumaczyć, dlaczego mężczyźni żyją zazwyczaj krócej niż kobiety.

Pracownicy uniwersytetu planują kontynuować badania nad starzeniem się innych tkanek organizmu w nadziei na odkrycie sposobu na spowolnienie tego procesu. (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021