21.10.2020
PL EN
15.09.2016 aktualizacja 15.09.2016

Festyn archeologiczny w Biskupinie pod znakiem mody

Pod nazwą "Biskupin Archeo-Fashion Week" w sobotę rozpocznie się XXII Festyn Archeologiczny, organizowany przez muzeum w Biskupinie (Kujawsko-Pomorskie). Na wystawie i podczas pokazów prezentowana będzie moda od czasów pradawnych po wczesne średniowiecze.

W dniu inauguracji festynu otwarta zostanie wystawa czasowa "Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze", na której pokazane zostaną stroje i różne dodatki do nich, które wytwarzano na przestrzeni epok. Częścią ekspozycji będzie odkryty w zeszłym roku skarb z Janowca Wielkopolskiego (Kujawsko-Pomorskie), czyli około 60 przedmiotów z przełomu epok brązu i żelaza, wśród nich naszyjniki, bransolety i zapinki sprzed około 2,5 tysiąca lat.

Na terenie rezerwatu archeologicznego ustawione zostaną wybiegi, po których będą przechadzać się modelki i modele w strojach noszonych przed tysiącami i setkami lat, a odtworzonych na podstawie znalezisk oraz źródeł pisanych i ikonograficznych.

Pracownicy biskupińskiego Muzeum Archeologicznego oraz goście z Białorusi, Holandii, Litwy, Niemiec, Peru i Węgier przedstawią proces powstawania i zdobienia tkanin, a także wytwarzania ubiorów. Nie ograniczą się tylko do strojów wierzchnich, ale również poświęcą uwagę bieliźnie, galanterii i dodatkom powstających na poszczególnych terenach i w różnych okresach.

Będzie można również przymierzyć dawne stroje i uwiecznić to na zdjęciach.

Zorganizowany zostanie starożytny salon urody, gdzie będzie można skorzystać z usług w stylu greckich i rzymskich fryzjerów czy makijażystek. Muzeum Historii Mydła i Historii Brudu z Bydgoszczy pokaże, z czego były zrobione dawne kosmetyki i środki do pielęgnacji ciała, w tym różne rodzaje mydeł.

Na festynie nie zabraknie też tańca i muzyki. Zagrają czeska grupa Remdih oraz polskie grupy Percival, Imbridus, Dziwoludy. Odbędą się również tematyczne przedstawienia teatralne przygotowane przez Belriguardo - Zespół Tańca Dawnego oraz warsztaty tańców irlandzkich i szkockich, które poprowadzi grupa Comhlan.

Drużyna Wojów Piastowskich Jantar zaprezentuje inscenizację chrztu Mieszka I z 966 r., a także walki, w których weźmie udział też kilka innych drużyn.

Festyny archeologiczne odbywające się we wrześniu w Biskupinie cieszą się dużą popularnością; każdego roku jest 50-100 tysięcy gości. Organizatorzy co roku wybierają inny temat przewodni ekspozycji i pokazów. W 2013 r. impreza odbywała się pod hasłem "Archeologia - zawód czy przygoda?", w 2014 r. - "Kamień, brąz, żelazo", a w 2015 r. - "Smaki w przeszłości".

Tegoroczny festiwal ""Biskupin Archeo-Fashion Week" potrwa dziewięć dni i zakończy się w niedzielę 25 września.

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej. Jej fragmenty odkrył w 1933 r. miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer (1909-1994), który o znalezisku poinformował wybitnego archeologa Józefa Kostrzewskiego (1885-1969) z Poznania.

Już w 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono częściowo osadę i jej umocnienia. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ mow/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020