25.09.2020
PL EN
15.09.2016 aktualizacja 15.09.2016

Ponad 1,2 tys. projektów na Lubelskim Festiwalu Nauki

Ponad 1,2 tys. rozmaitych projektów – warsztatów, pokazów, dyskusji, wystaw, wykładów – popularyzujących wiedzę i badania naukowe zaprezentowanych zostanie na XIII Lubelskim Festiwalu Naukowym. Na festiwalowe imprezy zapisało się już ponad 35 tys. osób.

Festiwal pod hasłem „Nauka źródłem inspiracji” rozpocznie się w sobotę i potrwa do 23 września. Głównym organizatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

„To będzie największa edycja z dotychczasowych, 42 instytucje zaprezentują 1238 projektów. Impreza rozrasta się z roku na rok, to znaczy, że formuła festiwalu sprawdza się. Ma on charakter regionalny, ale przyjeżdżają też grupy młodzieży szkolnej z innych regionów. To jeden z największych i najlepszych tego typu festiwali w kraju” – powiedział prorektor lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Andrzej Borowy.

Festiwal rozpocznie się w sobotę koncertem, w którym wystąpi chór akademicki i zespół folklorystyczny „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz kwartet klarnetowy „Claribel”.

W niedzielę na stadionie miejskim Arena Lublin zaplanowano Piknik Naukowy, na którym zaprezentowanych będzie blisko 140 różnorodnych projektów popularyzujących naukę przez zabawę i praktyczne doświadczenia.

Pod okiem naukowców będzie można samodzielnie zrobić krem do rąk, balsam do ciała, bądź pomadkę do ust i przekonać się, na czym polega ich działanie. Na innych stoiskach naukowcy wskażą praktyczne sposoby rozwiązywania konfliktów w rodzinie, zaprezentują biologiczne sposoby zwalczania szkodliwych owadów, pokażą substancję, która zachowuje się jak ciecz, ale pod wpływem nacisku zmienia się w ciało stałe.

Prezentowane będą strój, uzbrojenie i narzędzia ludzi z wczesnego średniowiecza oraz pokazy gotowania potraw z tamtego okresu. Właściciele zwierząt domowych będą mogli sprawdzić stan zdrowia swoich pupilów i uzyskać informacje o tym, jak je prawidłowo pielęgnować. Przygotowano pokazy możliwości dronów oraz ładowania baterii pojazdów elektrycznych z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Prezentacje na uczelniach rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do piątku. Najwięcej imprez przygotowały lubelskie uczelnie publiczne: Uniwersytet Medyczny, KUL, UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. Swoje propozycje pokażą też m.in. Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych w Dęblinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, lubelskie instytuty: Agrofizyki PAN, Europy Środkowo-Wschodniej, Medycyny Wsi, oraz IPN. Do festiwalu przyłączyły się też biblioteki i muzea.

Z największym zainteresowaniem spotkało się święto tłumaczy, Hieronimki, nazwane tak od patrona tej profesji Św. Hieronima. Naukowcy z UMCS zaprezentują specyfikę tego zawodu, będą warsztaty tłumaczeń symultanicznych, spotkania z tłumaczami konferencyjnymi, sądowymi oraz osobami zajmującymi się tłumaczeniem literatury i filmów.

Wielu chętnych zarezerwowało sobie miejsca na przygotowane na KUL warsztaty, połączone z koncertem, pod hasłem „Muzyka źródłem inspiracji do nauki”; kilkuset zainteresowanych chce też zobaczyć pokazy na UMCS „Zjawiskowa chemia” i zajęcia pt. „Metamagia”, na których wyjaśniane będą matematyczne podstawy sztuczek wykonywanych przez iluzjonistów. (PAP)

kop/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020