25.09.2020
PL EN
26.09.2016 aktualizacja 26.09.2016

Kraków/ Słuchacze Uniwersytetu Dzieci nagrodzili ulubionych wykładowców

Dzieci - słuchacze krakowskiego Uniwersytetu Dzieci - przyznały nagrody i wyróżnienia dla swoich ulubionych wykładowców. Ich wręczenie nastąpiło w sobotę podczas inauguracji nowego roku akademickiego tej inicjatywy.

„To wyjątkowe nagrody, bo każdy wykład i warsztaty były przez najmłodszych słuchaczy wnikliwie oceniane. Oceny były wysokie, przez co stanęliśmy przed bardzo trudnym wyborem” - powiedziała Bogusława Łuka z zarządu fundacji Uniwersytet Dzieci.

Według niej w ciągu całego zeszłego roku akademickiego oceny otrzymało ponad 150 przedstawicieli nauki i instytucji współpracujących z UD, wielu z nich zgromadziło po 100 lub blisko 100 proc. bardzo dobrych ocen, czyli „uśmiechniętych buziek”. „Oceniało nawet 500-600 dzieci, więc trzeba było się postarać, aby oni wszyscy docenili wysiłek i pasję wykładowców” - zaznaczyła przedstawicielka fundacji.

W tym roku „Wykładowcą roku” została dr Małgorzata Krzeczkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „To fantastyczne spotkania, wciąż notuję pytania zadawane mi przez dzieci i szukam na nie odpowiedzi – jeszcze nie na wszystkie znalazłam” - mówiła.

W tej samej kategorii wyróżnienia otrzymali dr hab. Janusz Mikuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej i przedstawiciele studia graficznego Łobzowska Studio.

Za „Warsztat roku” dzieci uznały zajęcia zorganizowane przez firmę Motorola Solutions z Krakowa poświęcone nowoczesnym technologiom telekomunikacyjnym. Przygotowało je 19 pracowników firmy. Wyróżnienia przypadły firmie Biznes Tube za warsztaty z przedsiębiorczości i Michałowi Lichtańskiemu za zajęcia fotograficzne.

Nagroda Fundacji Uniwersytet Dzieci przyznawana jest już po raz szósty. Mali studenci wybierają spośród grona ponad 500 naukowców tych, którzy swoim zaangażowaniem i pasją zdobyli ich sympatię i uznanie. Nominacje spotykają się ze strony wykładowców nierzadko z miłym zaskoczeniem i zawsze z ciepłym przyjęciem.

Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, wykładowcy Uniwersytetu Dzieci to fantastyczne środowisko, które od wielu lat aktywnie popularyzuje naukę. „To wykładowcy przyciągają naszych studentów na zajęcia, uczą ich myślenia naukowego i zarażają swoją pasją. Dzięki naszym naukowcom dzieci po prostu lubią naukę” - oceniła prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci Anna Grąbczewska.

Organizatorzy zaznaczają też rolę współpracujących szkół wyższych, które udostępniają swoje sale wykładowe i laboratoria. „Dzięki temu ci młodzi słuchacze, kiedy zostaną studentami będą się czuli na uczelni, jak u siebie” - mówili.

Fundacja Uniwersytet Dzieci jest założycielem pierwszego i największego obecnie uniwersytetu dziecięcego w Polsce. Od 2007 r. we współpracy z około 30 uczelniami wyższymi organizuje wykłady i warsztaty dla dzieci, które pomagają im odkryć i zrozumieć świat. Uniwersytet Dzieci działa w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. W ciągu jednego roku akademickiego bierze w nim udział 7 tys. studentów, około 500 naukowców i specjalistów oraz liczni wolontariusze.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2020