04.12.2020
PL EN
18.10.2016 aktualizacja 18.10.2016

Powstaje Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim

Profesjonalna hala sportowa i nowoczesne laboratoria badawcze znajdą się w Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym, które powstaje w Rzeszowie. To najnowsza inwestycja Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR). Obiekt ma być gotowy w połowie 2018 roku.

Jak zapewnił rzecznik UR Maciej Ulita Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne to unikatowy obiekt na skalę międzynarodową, zarówno w zakresie architektonicznym, jak i użytkowym. Skupiać będzie bowiem w jednym miejscu zarówno najnowszą infrastrukturę sportową, jak i naukowo-badawczą.

"Jego konstrukcja i zaplecze laboratoryjne umożliwią organizację rozgrywek i zawodów w większości dyscyplin sportowych, w tym także zawodów osób niepełnosprawnych, bowiem placówka będzie w pełni przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie tam także możliwe prowadzenie badań na światowym poziomie" – poinformował Ulita.

Centrum ma być gotowe w połowie 2018 roku. Będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko z regionu czy województw ościennych, w których nie istnieje tak profesjonalne centrum lekkoatletyczne, ale też zza granicy np. z Ukrainy czy Słowacji.

Jak podkreślił rzecznik, celem Centrum będzie przede wszystkim zintegrowanie wszystkich lekkoatletycznych sekcji Podkarpacia i Regionu Karpackiego poprzez zaawansowane i wszechstronne treningi sportowe, a także badania naukowe w tym zakresie.

"Projekt ma na celu inwestycję w infrastrukturę sportową, która przyczyni się do rozwoju krajowego, regionalnego i lokalnego sportu wyczynowego" – dodał Ulita.

W krytej hali lekkoatletycznej treningowo-sportowej znajdzie się m.in. 60 metrowa prosta bieżnia 8-torowa, bieżnia rozgrzewkowa 120-metrowa ze skocznią do skoku w dal, rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą i do oszczepu. Hala zostanie wyposażona w lekkoatletyczny sprzęt treningowy i wyczynowy.

Będzie tam także siłownia, pomieszczenia do odnowy biologicznej, pomieszczenia administracyjne, pokoje dla sędziów czy dla obsługi medycznej.

Hala docelowo będzie mogła pomieścić w trakcie treningu do 80 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych, jak i osób niepełnosprawnych.

Z kolei w części badawczej znajdą się wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt Pracownia Analizy Ruchu i Pracownia Fizjologii Wysiłku Fizycznego i Biochemii.

Inwestycja finansowana jest ze środków własnych oraz z ministerstwa sportu i turystyki. Przewidywany całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 30 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

api/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020