24.10.2020
PL EN
20.10.2016 aktualizacja 20.10.2016

Dzieci otyłych matek rodzą się starsze

Kobiety, które miały nadwagę lub były otyłe w czasie ciąży, rodzą dzieci biologicznie starsze od dzieci kobiet o prawidłowej masie ciała – informuje pismo „BMC Medicine”.

Dzieci, które urodziły się biologicznie starsze, w późniejszym życiu są bardziej narażone na choroby przewlekłe i mogą żyć krócej.

Nasz wiek biologiczny ma związek z długością telomerów – odcinków DNA, które tworzą „skuwki” na końcach chromosomów. Telomery skracają się wraz z każdym podziałem komórki – skracanie to trwa przez całe życie. Wiadomo, że krótkie telomery mają związek z chorobami serca, cukrzycą typu 2. oraz miażdżycą. Telomery różnych osób mają przy urodzeniu rozmaitą długość, jednak nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

Tim Nawrot z uniwersytetu w Hasselt (Belgia) postanowił sprawdzić, czy na długość telomerów może wpływać nadwaga albo otyłość matki. Wraz ze współpracownikami obliczył indeksy masy ciała 743 kobiet, które później zaszły w ciążę. Gdy urodziły się dzieci, naukowcy pobrali próbki krwi z ich pępowiny i łożyska oraz zmierzyli długość telomerów w komórkach krwi.

Jak dowodzą wyniki, BMI kobiety wydaje się mieć znaczący wpływ na długość telomerów jej dziecka. W przypadku matek z nadwagą telomery dzieci były o 2,5 proc. krótsze niż telomery potomstwa matek o prawidłowej masie ciała, dla matek otyłych różnica sięgała 5,5 proc. Jak podkreśla Nawrot, zwykle musi upłynąć pięć do 10 lat, by telomery skróciły się o 5,5 proc., nie wiemy jednak, czy takie skrócenie telomerów oznacza życie krótsze o pięć lat. Potrzebne będą długotrwałe badania obserwacyjne.

Za przyczynę skrócenia telomerów naukowcy uważają nadmiar tkanki tłuszczowej. Może ona powodować stan zapalny i wytwarzać substancje chemiczne powodujące stres oksydacyjny. W rezultacie komórki ulegają uszkodzeniu, a telomery - skróceniu. Szkodliwe substancje przenikają do organizmu dziecka poprzez łożysko.

Komentujący wyniki badań eksperci zastrzegają, że osoby z nadwagą mogą mieć krótsze telomery i przekazywać te cechę dzieciom dzięki genom, a nie przenikającym przez łożysko substancjom. Na razie specjaliści zalecają pragnącym dziecka kobietom zachowanie właściwej masy ciała. Każda jednostka BMI powyżej optymalnych 25 może skracać telomery o 0,5 proc. (PAP)

pmw/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020