Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
03.11.2016 aktualizacja 03.11.2016

Drzewa poprawiają atmosferę w miastach

Sadzenie drzew w miastach to skuteczny sposób na poprawę jakości powietrza oraz stanu zdrowia mieszkańców – informuje serwis „BBC News”.

Amerykańska organizacja "The Nature Conservancy" (TNC) przeprowadziła badania w 245 miastach świata, porównując skuteczność i koszt różnych metod chłodzenia i oczyszczania powietrza z działaniem drzew.

Drzewa ocieniają budynki, zmniejszając potrzebę stosowania klimatyzacji i, a co za tym idzie – zużycie paliw kopalnych, absorbują cząstki stałe i przyczyniają się do lepszego zdrowia ludzi, zapobiegając zawałom serca, udarom i astmie, a także zgonom związany z przegrzaniem. Najsilniejszy efekt wywierają duże, zdrowe drzewa.

Jak się okazało, temperatura w pobliżu drzewa jest średnio o 2 stopnie Celsjusza niższa niż na pozostałym obszarze, zaś poziom cząstek stałych w powietrzu w pobliżu drzewa niższy o 7 do 24 proc.

Cząstki stałe (particulate matter, PM) to mikroskopijne drobinki, które trafiają do płuc osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem i już tam pozostają.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2014 około 90 proc. osób zamieszkujących miasta było narażonych na poziom przekraczający zalecane normy. Jak obliczają eksperci, zanieczyszczone powietrze mogło się w roku 2012 przyczynić do przedwczesnego zgonu 3 milionów ludzi – głównie w krajach ubogich i średniozamożnych. Zła jakość powietrza wynika między innymi z nieefektywnej produkcji oraz dystrybucji energii, a także oparcia systemu transportu na indywidualnych środkach transportu motorowego.

Choć na obszarze miejskim każdy – niezależnie od zamożności - oddycha tym samym powietrzem, bardziej narażone są osoby mieszkające w pobliżu źródeł zanieczyszczeń, na przykład ruchliwych dróg. Zawartość cząstek stałych w powietrzu można skutecznie obniżyć zastępując silniki dieslowskie benzynowymi, a także sadząc drzewa. Jednak w większości badanych miast wycinano znacznie więcej drzew niż ich sadzono.

Kierujący amerykańskimi badaniami Rob McDonald zaznacza, że rosnące w miastach drzewa dają mieszkańcom tych terenów wiele korzyści. Tylko w Londynie ich wartość oblicza się na 133 miliony funtów rocznie - chodzi o mniejsze zanieczyszczenie powietrza, wiązanie dwutlenku węgla oraz mniejszą ilość wody trafiającą do kanalizacji.

Jak wynika z badań „The Nature Conservancy”, gdyby każdy mieszkaniec 245 badanych miast wydawał dodatkowe 4 dolary rocznie na sadzenie drzew, co roku dzięki czystszemu powietrzu można by uratować życie od 11 000 do 36 000 osób oraz uniknąć znacznie większej liczby hospitalizacji

Eksperci obliczają, że w tym stuleciu miastom przybędzie około dwóch miliardów mieszkańców. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024