Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
06.11.2016 aktualizacja 06.11.2016

Dwutlenku węgla wciąż za dużo

Według raportu ONZ dotychczas dotychczasowe działania niedostatecznie ograniczyły emisję dwutlenku węgla – informuje serwis BBC News.

Jak ostrzegają autorzy UN Emissions Gap Report, ekstremalne zjawiska pogodowe w rodzaju suszy będą występowały coraz częściej, jeżeli nie zostaną podjęte bardziej energiczne działania dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Chociaż wzrost emisji związanej z wykorzystaniem paliw kopalnych oraz produkcją przemysłową zwalnia, pod koniec stulecia wzrost temperatury wyniesie od 2,9 d o 3,4 stopnia Celsjusza.

Do roku 2030 ilość CO2 trafiająca do atmosfery (54 do 56 gigaton) będzie wyższa o około 25 proc. od poziomu pozwalającego ograniczyć globalny wzrost temperatur do mniej niż 2 stopnie Celsjusza (poziom ten obliczany jest na 42 gigatony).

Tym bardziej nie uda się ograniczyć emisji do 39 gigaton (co ograniczyłoby wzrost temperatury do 1,5 stopnia - taki poziom zakładano podczas konferencji w Paryżu w grudniu 2015 r.). Już teraz globalne temperatury są o stopień wyższe niż w erze przedprzemysłowej.

Gigatona (miliard ton) odpowiada mniej więcej ilości dwutlenku węgla emitowanego przez wszystkie środki transportu całej Unii Europejskiej. Wiele z najbogatszych krajów (grupa G20) chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla bardziej niż planowano. Raport sugeruje, że miasta, przemysł i inne podmioty mogłyby ograniczyć emisję o kilka kluczowych gigaton.

Duże znaczenie będą miały działania dotyczące wydajności energetycznej budynków i transportu. Inwestycje w tej dziedzinie wzrosły w roku 2015 o 6 proc., osiągając poziom 221 miliardów dolarów.

Wielu naukowców uważa, że aby osiągnąć cele wyznaczone w ubiegłym roku podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Paryżu niezbędne będzie wykorzystanie technologii usuwania dwutlenku węgla z powietrza – na przykład sadzenie drzew czy uprawianie roślin przeznaczonych na opał i wychwytywanie powstających przy ich spalaniu gazów.

Ratyfikowane w ubiegłym roku (także przez Polskę) porozumienie paryskie wchodzi w życie 4 listopada br. W przyszłym tygodniu delegaci z niemal 200 krajów spotkają się natomiast w Marrakeszu, by rozważyć podjęcie kolejnych działań. (PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024