Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
11.11.2016 aktualizacja 11.11.2016

Muzyka łagodzi depresję u dzieci i młodzieży

Terapia muzyką redukuje objawy depresji u dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania i emocji – wynika z badania opublikowanego w „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.

Leczenie wspomagane sesjami muzykoterapii przynosi lepsze efekty zdrowotne, niż leczenie bez udziału muzyki - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Bournemouth i Uniwersytetu Królowej w Belfaście (W. Brytania). Zaobserwowali to u dzieci i nastolatków w wieku od 8 do 16 lat.

Młode osoby z zaburzeniami zachowania i emocji po terapii muzyką doświadczają wzrostu poczucia własnej wartości, poprawy w zakresie umiejętności interpersonalnych i złagodzenia symptomów depresji.

W badaniu (DOI: 10.1111/jcpp.12656) wzięło udział 251 dzieci i nastolatków. Uczestników podzielono na dwie grupy. Jedną z nich poddano tradycyjnym oddziaływaniom nakierowanym na rozwiązywanie problemów emocjonalnych, rozwojowych i behawioralnych (128 osób). U drugiej zastosowano tradycyjne formy leczenia w połączenia z terapią muzyczną (123 osoby).

"Terapia muzyką jest często wykorzystywana w pracy z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami, jednak w tym badaniu po raz pierwszy wykazano jej skuteczność w oparciu o losową grupę kontrolną w warunkach klinicznych. Wyniki są spektakularne i wskazują na potrzebę uczynienia z muzykoterapii powszechnej formy leczenia" – komentuje Ciara Reilly, dyrektor organizacji Every Day Harmony specjalizującej się w przeprowadzaniu terapii muzyką. (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024