Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
15.11.2016 aktualizacja 15.11.2016

Brexit, tworzywa sztuczne, technologie kwantowe, wśród tematów Polskich Perspektyw w Oxfordzie

Artur Chmielewski opowiadający o pracy w NASA, debata dotycząca Brexitu, przyszłość medycyny regeneracyjnej i technologii kwantowych, to niektóre atrakcje piątej już konferencji Science. Polish Perspectives. Odbędzie się ona 18 i 19 listopada, tym razem na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Science: Polish Perspectives (SPP) to doroczna konferencja popularnonaukowa organizowana przez środowisko młodych naukowców polskiego pochodzenia, studiujących i pracujących na uczelniach na całym świecie. Od 2012 roku jest organizowana w brytyjskim Oxfordzie lub Cambridge. Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, SPP to idea, społeczność i platforma, której celem jest szeroko pojęta popularyzacja nauki, wymiana myśli i umocnienie współpracy między polskimi naukowcami, pracującymi w różnych krajach.

Początkowo celem organizatorów było stworzenie społeczności studentów i naukowców na stałe pracujących poza granicami Polski. Jednakże, z roku na rok, wydarzenie to przyciąga rosnącą liczbę badaczy z rodzimych uczelni. Konferencja umożliwia im nie tylko rozmowę o wynikach swoich badań, ale także zapoczątkowanie międzynarodowej współpracy czy też wymianę doświadczeń wynikających z pracy w różnych systemach naukowych. Science: Polish Perspectives odbywa się w całości w języku angielskim, co pozwala na wzięcie w niej udziału także przez osoby nieposługujące się językiem polskim.

W tym roku wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 17 listopada, naukowym stand-upem Polscy i brytyjscy studenci oraz naukowcy będą mieli za zadanie wykorzystać naukę do rozśmieszenia widowni a jednocześnie – wbrew zawirowaniom wokół Brexitu – pokazać, że w brytyjskiej nauce współpraca między osobami różnych narodowości ma się bardzo dobrze.

Temat Brexitu jest jednak pod wieloma względami istotny dla konferencji, na którą większość uczestników przyjeżdża z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii: Oksfordu, Cambridge, Imperial College London czy University College London. Dlatego też tematem jednej z panelowych dyskusji będzie sens łączenia się w narodowe społeczności naukowe, podczas której przedstawione zostaną zarówno perspektywy samych naukowców, jak i instytucji lokalnych oraz polskich.

Wykłady prelegentów, bardziej niż tradycyjne wystąpienia znane z konferencji naukowych, przypominają słynne TED-talks: uczestnik opowiada o swoich badaniach przez mniej niż kwadrans, a także ma za zadanie porzucić dyscyplinarny żargon, aby jego wystąpienie było zrozumiałe dla widowni.

Wśród tematów konferencyjnych wystąpień i prezentacji posterowych znalazły się m.in.: inżynieria kwantowa jako przyszłość XXI wieku; plastik jako zagrożenie dla środowiska lub rozwiązanie globalnego kryzysu energetycznego; nauka stojąca za naszymi codziennymi wyborami żywieniowymi; nowe metody konserwacji dzieł sztuki.

Oprócz modnych badaczy każdego roku w konferencji uczestniczą także uczeni o uznanym dorobku naukowym. W tym roku wśród gości specjalnych znaleźli się m.in.: Artur Chmielewski - pracownik NASA, w 2014 jeden z menedżerów projektu Rosetta, a prywatnie syn Henryka Chmielewskiego - "Papcia Chmiela"; prof. Mariusz Ratajczak z Univeristy of Louisville School of Medicine oraz James Graham Brown Cancer Center; prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

"Na konferencji szczególnie podobał mi się entuzjazm - nie tylko ten, z którym ja zostałem przywitany, bardzo wysoki jest też poziom naukowy. Jestem bardzo zadowolony, że ta konferencja doszła do skutku i odbyła się w takiej wspaniałej atmosferze. Widzę, jaki jest pożytek z tego, że starzy i doświadczeni polscy uczeni zebrali się razem z młodymi, którzy dopiero wchodzą w ten wspaniały naukowy świat. Ta jedność pomiędzy najlepszymi mózgami w kraju i na Zachodzie to jest coś, co dla Polski jest bardzo ważne" - ocenia prof. Jerzy Vetulani, który brał udział w konferencji w 2015 roku.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021