Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2021
PL EN
21.11.2016 aktualizacja 21.11.2016

Oksford znów opanowany przez polskich naukowców

Na dwa dni brytyjskim Oksfordem znów zawładnęli polscy naukowcy, uczestniczący w konferencji Science. Polish Perspectives. Swoje badania zaprezentowało 28 młodych badaczy. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 220 polskich naukowców.

Od jesieni 2012 roku do Oksfordu i Cambridge - na zmianę - zjeżdżają młodzi polscy naukowcy, doktoranci i studenci w większości pracujący i uczący się poza Polską. Na konferencji Science. Polish Perspectives (SPP) mogą zaprezentować swoje badania, porozmawiać z innymi Polakami, nawiązać współpracę, budować naukową sieć.

W tym roku konferencja odbyła się w Oksfordzie 18 i 19 listopada. Swoje badania na scenie zaprezentowało w sumie 28 badaczy. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło około 220 osób. Wśród gości konferencji znaleźli się też polscy uczeni o uznanym dorobku naukowym m.in.: prof. Mariusz Ratajczak z Univeristy of Louisville School of Medicine oraz James Graham Brown Cancer Center; prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Artur Chmielewski - pracownik NASA, w 2014 jeden z menedżerów projektu Rosetta, a prywatnie syn Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela.

"Gdzie miałbym być, jak nie tutaj? Zaskoczyło mnie, że na konferencji jest tylu utalentowanych Polaków, prowadzących badania w tak różnych dziedzinach: mamy tutaj chemię, fizykę, robotykę, zoologię, technologie kosmiczne. To supermądrzy ludzie, rozrzuceni po całym świecie. Nagle tutaj z powrotem zbiera ich polskość" - mówił o uczestnikach spotkania Artur Chmielewski.

Jedna z organizatorek SPP dr Karolina Mirowska z Fundacji Polonium zaznacza, że konferencja od pięciu lat "rośnie". "Każdego roku chcemy zapraszać większą liczbę uczestników. W związku z tym potrzebny jest większy zespół organizacyjny, większe nakłady finansowe. Z drugiej strony rośnie >kaliber< zaproszonych gości. Ponieważ marka konferencji jest coraz bardziej rozpoznawalna, łatwiej jest nam kontaktować się z wybitnymi polskimi naukowcami i zachęcać ich do udziału w naszym wydarzeniu" - powiedziała PAP dr Mirowska.

Z roku na rok coraz więcej uczestników ubiega się o możliwość wystąpienia na scenie. "W tym roku swoje badania na scenie lub w formie plakatu zaprezentować chciało 90 osób. To jest silna konkurencja, ale dzięki temu badania, które prezentujemy, są na najwyższym poziomie" - zaznacza dr Mirowska.

W tym roku nagrodę za najlepsze wystąpienie otrzymała Ewa Nowicka z Technical University Berlin i Cardiff University. Publiczność w tej kategorii nagrodziła Ewę Siwicką z Aberystwyth University. Za najlepszy plakat nagrodzono Monikę Zbytniewską z Imperial College London, a konferencyjnej publiczności najbardziej spodobał się plakat Adama Zadrożnego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Większość uczestników konferencji stanowią naukowcy z Wielkiej Brytanii i Polski. Reprezentujący pozostałe państwa stanowią około 10 proc. uczestników. "W tym roku ten odsetek już powoli rośnie, jednak chcielibyśmy, by był zdecydowanie wyższy. Wiemy, że przyjazd do Anglii to koszty i czas, więc jeśli faktycznie chcemy tworzyć ogólnoświatową społeczność, to powinniśmy sami wyjść do uczestników" - przyznaje w rozmowie z PAP Bartosz Paszcza z Fundacji Polonium, zaznaczając, że w przyszłości idee konferencji jej organizatorzy chcą przenosić również do innych państw.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021