21.04.2021
PL EN
06.12.2016 aktualizacja 06.12.2016

Regionalne Dni Kariery na UTP i UMK

Regionalne Dni Kariery odbyły się w Bydgoszczy i Toruniu. Uczniowie i studenci spotkali się z potencjalnymi pracodawcami w kampusie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy stoiska przedsiębiorców pojawiły się w poniedziałek. Torunianie mogli skorzystać z możliwości konsultacji zawodowych we wtorek.

"Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów ostatnich klas szkół średnich i studentów, a także pracodawców. Chodziło nam o to, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, czego oczekują od nich zatrudniający, a przedstawiciele przedsiębiorstw mieli szansę poznać osoby, które w najbliższym czasie trafią na rynek pracy. Regionalne Dni Kariery to spotkanie dwóch światów. Jego celem jest zmniejszenie problemów osób rozpoczynających bądź dopiero planujących swoją karierę zawodową" - powiedziała PAP naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Violetta Weroniecka.

Wydarzenie ma charakter cykliczny. Dwie pierwsze edycje RDK odbywały się na UTP w Bydgoszczy. W tym roku organizatorzy poszerzyli ich zakres o Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odzewem ok. 20 firm, które przedstawiały swoje oferty na targach i podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów.

"Pierwsza edycja imprezy związana była z sektorem nowoczesnych usług. Chcieliśmy go przybliżyć, bo jest on najmniej znany. Decyzja o realizacji przedsięwzięcia w dwóch miastach spowodowała, że otworzyliśmy drzwi szerzej. Wszystkie firmy, które chciały się zaprezentować przez dwa dni, miały taką możliwość. Nie pobieraliśmy opłat za wystawienie stoiska" - dodała Weroniecka.

Przez dwa dni uczniowie i studenci z województwa kujawsko-pomorskiego mogli nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, które poszukują pracowników. Pomysłodawcy przedsięwzięcia umożliwili także uczestnikom konsultacje CV.

"Taka impreza jest potrzebna. Mogłaby się odbyć w każdym mieście naszego regionu. Firmy jej potrzebują, żeby mieć nowe i dobre kadry. Przedsiębiorcy się do nas zgłaszają i skarżą na kłopoty w poszukiwaniu kadr. Nie ma zbyt wielu takich wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim. Sukcesem tego przedsięwzięcia będzie znalezienie zatrudnienia przed młode osoby w firmach, które zdecydowały się przygotować stoiska" - powiedziała kierownik Biura Karier UMK Ewa Banaszak.

Młodzi ludzie podkreślali, że przedsięwzięcia tego rodzaju są dla nich szansą na łatwiejsze wejście na rynek pracy.

"Gdyby nie było tego spotkania, musiałbym docierać do wszystkich przedsiębiorców indywidualnie. To zajęłoby zdecydowanie więcej czasu. Mogę też na bieżąco porównać oferty firm z podobnego sektora oraz spotkać osoby, które już w nich pracują. Ich opinia jest dla mnie bardzo ważna" - mówił student III roku stosunków międzynarodowych na UMK Łukasz.

Partnerami wydarzenia były UMK w Toruniu, UTP w Bydgoszczy, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Centrum Wspierania Biznesu w Toruniu, ManpowerGroup oraz Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

PAP - Nauka w Polsce

twi/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2021