01.10.2020
PL EN
23.12.2016 aktualizacja 23.12.2016

Współpraca UR z dwoma chińskimi uczelniami

Nauka języka chińskiego, poznawanie tamtejszej kultury, historii, czy zasad chińskiego biznesu, a także wymiana pracowników naukowych, wspólne prowadzenie badań z obszaru nauk technicznych to niektóre z założeń współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego z dwoma uczelniami w Chinach.

W ramach współpracy rzeszowskiej uczelni z Guangdong Polytechnic Normal University (GPNU) w przyszłym roku akademickim (czyli od października 2017 roku) zostanie utworzona specjalność Chinese Culture and Social Development. Zajęcia na tej specjalności, trwające cztery lata, będą się odbywać na obu uczelniach; pierwsze dwa lata na UR, kolejne dwa w GPNU (Chiny) - poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Ulita.

Studenci będą się uczyć chińskiego języka, poznawać historię i kulturę tego kraju, a także chińskie rytuały. Będą też mieć zajęcia na temat chińskiego społeczeństwa, biznesu, edukacji.

"Studia na tej specjalności są przeznaczone dla maturzystów i studentów z Polski, którzy chcieliby w przyszłości starać się o pracę w biznesie czy w edukacji - w Chinach, lub poza Chinami, ale wymagającą znajomości chińskiego języka, prawa, kultury" – mówił Ulita.

Zajęcia będą prowadzić zarówno wykładowcy z chińskiego GPNU, jak i kadra Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Językiem wykładowym będzie angielski i chiński.

Po czterech latach studiów na specjalności Chinese Culture and Social Development absolwent będzie umiał w stopniu podstawowym posługiwać się współczesnym chińskim językiem; uzyska podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie chińskiego społeczeństwa czy trendów społecznych.

Absolwenci nauczą się też międzykulturowego myślenia, poznają różne aspekty kulturowe, takie jak np. mentalność, wyznanie, zachowanie, a nawet gesty czy tzw. mowę ciała, które w czasie wzajemnej komunikacji bywają problematyczne.

Jako przykład Ulita podał sposób wymiany wizytówek. "U nas nikt na to specjalnie nie zwraca uwagi, ale w Chinach należy wizytówkę odebrać koniecznie obiema dłońmi. Zasady tej trzeba przestrzegać bezwzględnie, w przeciwnym wypadku – choć nikt tego nie okaże wprost – obrazimy drugą osobę i ze wspólnego biznesu nic nie wyjdzie" – wyjaśnił rzecznik UR.

Innym problemem może być zrozumienie odmownej odpowiedzi ze strony chińskiego partnera biznesowego. "W naszym kręgu kulturowym uczymy się asertywności, mówienia +nie+. Tymczasem w chińskiej kulturze nie mówi się +nie+. Studenci nauczą się zatem tak komunikować, by zrozumieć z wypowiedzi rozmówcy, że właśnie nam odmówił, choć słowo +nie+ z jego ust nie padło" – wyjaśnił Ulita.

Po zakończeniu czteroletnich studiów każdy chętny będzie mógł jeszcze przez pół roku przygotować się do zdania testu HSK, wymaganego przez chińskie ustawodawstwo szkolne. Test ten będzie potwierdzeniem wykształcenia według chińskich standardów. Umożliwi on staranie się o pracę w wyuczonym zawodzie.

Z kolei współpraca UR z Dongguan University of Technology zakłada przede wszystkim wspólną realizację projektów badawczych, prowadzenie badań z obszaru nauk technicznych, a także współorganizację konferencji oraz wzajemną wymianę wykładowców, pracowników naukowych i studentów.

Rzecznik dodał, że w tym zakresie nie ma wskazanego terminu rozpoczęcia współpracy. "Jest gotowość obu partnerów. W momencie pojawienia się projektu badawczego obie strony zaangażują się w miarę potrzeb w jego realizację" – zaznaczył.

Oba uniwersytety będą się też wymieniać podręcznikami i doświadczeniami w planowaniu, organizacji i realizacji procesu dydaktycznego. Językiem wykładowym we wspólnie realizowanych przedsięwzięciach będzie angielski.

"Pozyskiwanie partnerów do współpracy naukowej z regionów takich, jak Chiny, jest niezwykle cenne dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prawdziwa nauka wymaga nieustannego poszerzania horyzontów i zdobywania zróżnicowanych doświadczeń. Dynamika rozwojowa Chin i - choćby przez wzgląd na aspekt kulturowy - odmienność od tego, co jest charakterystyczne dla naszego kręgu kulturowego, jest nie do przecenienia" – zaznaczył prof. Marek Koziorowski, Prorektor UR ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

PAP - Nauka w Polsce

api/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020