Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.01.2017 aktualizacja 09.01.2017

"Drogi do życia" - od środy w Centrum Nauki Kopernik

Fot. PAP/ Tomasz Gzell 27.08.2014 Fot. PAP/ Tomasz Gzell 27.08.2014

O tym, w jaki sposób biologia i medycyna wpływają na poznawanie świata i jak go zmieniają, dowiedzą się uczestnicy nowego cyklu wykładów w Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Pierwsze spotkanie z cyklu "Drogi do życia" odbędzie się w środę 11 stycznia.

Geny i medycyna, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym między innymi będą mówić zaproszeni goście, którzy podzielą się wiedzą o rezultatach badań i najnowszych osiągnięciach. Wykładom towarzyszy kawiarnia naukowa – miejsce do nieformalnych spotkań i rozmów bezpośrednich.

Pomysłodawczynią cyklu \"Drogi do życia\" jest biofizyk, genetyk i członkini Rady Programowej CNK – prof. Magdalena Fikus.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 11 lutego o godz. 19.00 w CNK. Tego dnia będzie można posłuchać wystąpienia biolog medycznej, kierownika Pracowni Bioinżynierii Komórek Macierzystych w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, prof. Leonory Bużańskiej - na temat komórek macierzystych, które są podstawą rozwoju organizmu, a u dorosłego człowieka odpowiadają za odnowę i regenerację tkanek. Badaczka wyjaśni, dlaczego stanowią nadzieję współczesnej medycyny, i dlaczego budzą strach.

W najbliższą środę zaplanowano również wykład lekarza, kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Wiesława Jędrzejczaka. Naukowiec przybliży tematykę związaną z krwią, powszechnie i błędnie kojarzoną jedynie z czerwoną cieczą znajdującą się w naczyniach, złożoną z komórek krwi i osocza.

Kolejne spotkania odbywać będą się co środę do 8 lutego. Wstęp na nie jest wolny.

Program spotkań dostępny jest na stronie internetowej.

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024