Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
11.01.2017 aktualizacja 11.01.2017

Astronomowie zaprezentowali olbrzymie zdjęcie obłoku molekularnego w Orionie

Astronomowie uzyskali bardzo szczegółowy obraz obłoku molekularnego Orion A w zakresie bliskiej podczerwieni. Do badań wykorzystano teleskop VISTA, należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Obecnie na wieczornym niebie nad Polską bardzo dobrze widoczny jest gwiazdozbiór Oriona. Posiadacze lornetek lub teleskopów mogą w tej konstelacji wypatrzeć ciekawe mgławice. Znajduje się tam m.in. cały kompleks obłoków molekularnych, w których rodzą się nowe gwiazdy. Te obłoki i mgławice stanowią także przedmiot zainteresowania astronomów, którzy chcą badać procesy gwiazdotwórcze.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało ostatnio bardzo szczegółowe zdjęcie obłoku molekularnego Orion A. Obraz uzyskano przez złożenie wielu pojedynczych fotografii, otrzymując w efekcie fotografię 39 578 x 23 069 pikseli, na której znajduje się cały obłok Orion A i jego okolice.

Jest to rezultat przeglądu nieba wykonanego w ramach przedsięwzięcia o nazwie VISION (VIenna Survey In Orion), przy pomocy teleskopu VISTA - o średnicy 4,1 metra. Ten przeznaczony do przeglądów nieba w podczerwieni teleskop pracuje w Obserwatorium Paranal w Chile.

Dzięki obserwacjom na falach podczerwonych, które są dłuższe niż światło widzialne, można głębiej przeniknąć przez pył otaczający młode gwiazdy i dostrzec wcześniej nieznane obiekty. Dzięki przeglądowi odkryto m.in. nowe młode obiekty gwiazdowe czy kilka potencjalnych gromad galaktyk.

Wynikiem przeglądu VISION jest katalog prawie 800 tysięcy obiektów, takich jak gwiazdy i galaktyki. Katalog ma lepszą głębokość i pokrycie niż jakikolwiek inny przegląd tego obszaru nieba wykonany do tej pory.

Wyniki badań zostały opisane w artykule, który ukazał się w czasopiśmie naukowym "Astronomy & Astrophysics". W zespole badawczym, w którego skład wchodzą głównie z astronomowie pracujący w Austrii, znajdziemy także polskie nazwisko: Karolina Kubiak (University of Vienna, Wiedeń, Austria). (PAP)

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024