Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
03.02.2017 aktualizacja 07.11.2017

Woda może pochodzić z głębi Ziemi

Wielkie ilości wody mogą powstawać dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym na głębokości setek kilometrów, w płaszczu Ziemi – informuje pismo” Earth and Planetary Science Letters”.

Przez długi czas naukowcy zakładali, że woda na Ziemi pochodzi z zewnątrz - przyniosły ją ze sobą lodowe komety już po uformowaniu skorupy ziemskiej. Jednak badania izotopów zwartych w meteorytach oraz płaszczu Ziemi sugerują, że ta hipoteza jest błędna.

Wyniki innych prac wskazują, iż ogromne ilości wody, odpowiadające zawartości wielu oceanów, uwięzione są w skałach na głębokości nawet 1000 kilometrów.

Jak sugerują komputerowe symulacje naukowców z University of Saskatchewan, głęboko w płaszczu Ziemi, w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza i pod ciśnieniem 20 tys. razy większym od atmosferycznego, krzemionka (tlenek krzemu) może reagować z wodorem, dzięki czemu powstaje ciekła woda i wodorek krzemu (SiH4). Woda pozostaje uwieziona w kryształach tworzących skałę, ponieważ nie przenika przez nią tak łatwo jak wodór.

Nowo powstała woda może się znajdować pod tak wielkim ciśnieniem (do 200 tys. razy wyższym od atmosferycznego), że prawdopodobnie odpowiada za tajemnicze wstrząsy, powstające na głębokości setek kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Dochodzi do nich, gdy uwieziona w skale woda w końcu się uwalnia. Z czasem może wydostać się na powierzchnię – na przykład wraz z magmą wyrzucaną przez wulkany.(PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021