Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
21.03.2017 aktualizacja 21.03.2017

Nowy lek obniża cholesterol jak żaden inny wcześniej

Do kardiologii wkraczają nowej generacji leki obniżające cholesterol we krwi, które znacznie lepiej działają aniżeli tradycyjne statyny. O jednym z takich preparatów informuje „New England Journal of Medicine”.

Pismo stwierdza, że ewolokumab, przetestowany na 27 tys. pacjentów na świecie, nie zastępuje tradycyjnych statyn, lecz jest ich uzupełnieniem. Ma być wykorzystywany wtedy, kiedy są one już niewystarczające. Nowy lek działa na białko PCSK9, co powoduje, że cholesterol jest rozkładany w wątrobie bardziej skutecznie.

Prof. Peter Sever z Imperial College London, który badał lek w Wielkiej Brytanii, powiedział „BBC News”, że środek ten może dodatkowo obniżać cholesterol o 20 proc. w porównaniu do statyn. Niektórzy pacjenci nie reagują na statyny lub działa on u nich niedostatecznie.

Dla takich właśnie osób przeznaczone są leki nowej generacji obniżające cholesterol. Wkrótce pojawią się kolejne podobnie działające przeciwciała monoklonalne. Niektóre z nich wykazują jeszcze silniejsze działanie. Prof. Sever uważa, że są one największym osiągnięciem w farmakologicznym obniżaniu cholesterolu w ostatnich 20 latach.

Prof. Nilesh Samani z British Heart Foundation podkreśla, że nie ma jednak pewności jak nowy lek będzie działał w dłuższym okresie, ponieważ badania kliniczne przerwano po ponad 2 latach. Chodzi przede wszystkim o to, czy nie będzie powodował działań niepożądanych, oraz w jakim stopniu może przyczynić się do zmniejszenia zgonów z powodów sercowo-naczyniowych.

Z dotychczasowych badań wynika, że nowy lek jest w stanie zapobiec jednemu zgonowi z powodu zawału serca lub udaru mózgu na 74 pacjentów przyjmujących go w ciągu dwóch lat (tyle ile trwały badania). Lek jest dość kosztowny w porównaniu do statyn. W Wielkiej Brytanii roczną kurację tym środkiem wycenia się na około 2 tys. funtów. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021