Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
23.03.2017 aktualizacja 23.03.2017

Nietknięty grobowiec sprzed blisko 4 tys. odkryto w Asuanie

Nietknięty grobowiec sprzed prawie 4 tys. lat należący do Szemai - brata gubernatora Elefantyny, Serenputa II za panowania faraona Amenemhata II - odkryli hiszpańscy archeolodzy w Asuanie w Górnym Egipcie - poinformowało Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Naczynia ceramiczne, trumnę z drewna cedrowego wraz z kartonażem i mumią zmarłego mężczyzny, modele wykonane z drewna, które przedstawiają sceny z życia codziennego oraz barki pogrzebowe - to wyposażenie nietkniętego grobowca, odkrytego przez hiszpański zespół badaczy pod kierunkiem dr. Alejandro Jiménez-Serrano z Uniwersytetu w Jaén.

Znalezisko dokonano na nekropolii Qubbet el-Hawa położonej po zachodniej stronie Asuanu nad brzegiem Nilu. W stromych stokach wykuwano grobowce dla wysokich dostojników królewskich w czasach Starego i Średniego Państwa, czyli w latach 2686 - 1650 p.n.e.

Zdaniem archeologów jest to grobowiec należący do Szemai - brata Serenputa II, czyli jednego z najważniejszych gubernatorów Egiptu i nadzorcy kultu bogini Satet i Chnuma, żyjącego w okresie panowania XII dynastii (1985-1795 lat p.n.e.). On również spoczął na tej samej nekropolii. Jego grobowiec jest jednym z piękniej zdobionych wśród wszystkich znanych w Qubbet el-Hawa. Uwagę zwracają kamienne przedstawienia naturalnych rozmiarów zmarłego Serenputa II w postaci boga Ozyrysa.

Znalezisko w postaci grobu Szemai jest ważne nie tylko z tego względu, że jest bogate w odkrycia w postaci darów grobowych, ale również dlatego, że rzuca światło na osobę, które żyła w cieniu brata odnoszącego olbrzymie sukcesy - podkreślił dyrektor departamentu Starożytności Egipskich w Ministerstwie Starożytności Egiptu, dr Mahmoud Afifi.

Ekspedycja pod kierunkiem dr. Alejandro Jiménez-Serrano, pracująca w Qubbet el-Hawa od 2008 roku, odkryła kilkanaście grobowców z różnych okresów, w tym nomarchy Hakaiba III. W maju 2016 r. zespół ogłosił znalezisko grobu Sattczeni. Była ona córką Serenputa II, a po śmierci wszystkich męskich członków rodziny uzyskała pełnię władzy na Elefantynie. (PAP)

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021