Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
24.03.2017 aktualizacja 24.03.2017

Rosja/ Fizyk Jurij Oganesjan członkiem Polskiej Akademii Umiejętności

Wybitny rosyjski fizyk Jurij Oganesjan przyjął w czwartek w Moskwie dyplom Polskiej Akademii Umiejętności, stając się jej członkiem zagranicznym. Prof. Oganesjan to jeden z dwóch fizyków, od których nazwisk jeszcze za ich życia nazwano nowe pierwiastki.

Decyzję o przyjęciu prof. Oganesjana do swego grona jako członka zagranicznego PAU podjęła w zeszłym roku, a uroczystość wręczenia dyplomu odbyła się w ambasadzie RP w Moskwie.

"To było bardzo nieoczekiwane, bardzo wzruszające, bo nauka, którą się zajmuję, pochodzi od Marii Skłodowskiej-Curie" - powiedział PAP prof. Oganesjan o decyzji w sprawie przyjęcia go w skład PAU. Wyjaśnił, że wybrał Moskwę jako miejsce uroczystości, by móc zaprosić wszystkich przyjaciół i by stała się ona wydarzeniem "dla wszystkich, nie tylko dla mnie". Podkreślił, że na wręczeniu mu dyplomu obecni byli koledzy naukowcy z Polski i jego współpracownicy z Dubnej.

Osiągnięcia naukowe prof. Oganesjana związane są ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej i kierowanym przez niego tamtejszym Laboratorium Reakcji Jądrowych im. Florowa. Wśród badań tam prowadzonych jest synteza pierwiastków superciężkich, które nie występują w przyrodzie. Tego rodzaju badania, które zakończyły się sukcesem, prowadzone są tylko w czterech krajach na świecie - Rosji, USA, Niemczech i Japonii.

Aż 10 spośród 18 zsyntetyzowanych w tych czterech ośrodkach pierwiastków to rezultat badań w Dubnej - powiedział PAP prof. Mieczysław Budzyński, szef Instytutu Fizyki Jądrowej UMCS. Przypomniał, że w uznaniu zasług rosyjskiego instytutu 105. pierwiastek w układzie okresowym nazwany został dubn (Db), a 118. - od nazwiska Jurija Oganesjana - nosi nazwę oganesson (Og).

"Tylko dwaj fizycy na świecie mają +swoje+ pierwiastki, tj. nazwy utworzono od ich nazwisk za ich życia. Nazwy te nadaje Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej wspólnie z Międzynarodową Unią Fizyki Czystej i Stosowanej, tak więc jest to wyraz uznania fizyków i chemików całego świata" - podkreślił prof. Budzyński.

Ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak zaznaczył, że wręczenie dyplomu PAU prof. Oganesjanowi jest kontynuacją współpracy, która koncentruje się m.in. w Dubnej, gdzie zaangażowanych jest wiele ośrodków naukowych z Polski. "Profesor Oganesjan aktywnie uczestniczy w kontaktach naukowych, jego kontakty z polskimi fizykami i chemikami są regularne, systematyczne. Obecnie kilkudziesięciu polskich naukowców pracuje w instytucie w Dubnej" - powiedział PAP ambasador. Przypomniał, że Polska była jednym ze współzałożycieli i nadal jest członkiem tego ośrodka, będącego - jak zauważył - jednym z największych laboratoriów na świecie.

Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, ok. 120 km od Moskwy, powstał w 1956 r.

Z Moskwy Anna Wróbel

PAP - Nauka w Polsce

awl/ ap/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021