25.02.2020
PL EN
02.04.2017 aktualizacja 02.04.2017

Znamy zwycięzców polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Kamil Humański, Adam Klukowski i Aleksander Kostrzewa zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 29. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować Polskę w międzynarodowych finałach w Tallinie.

Wyniki Polskiej Edycji 29. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2017) ogłoszono w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Laureaci pierwszych nagród otrzymali po 6 tys. zł. Kamil Humański ze Szczecina został doceniony za projekt "Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)". Adam Klukowski z Piaseczna jest twórcą projektu "Wielomiany z podłogami". Trzeci finalista, Aleksander Kostrzewa z Warszawy, przygotował projekt "Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego".

Drugie nagrody (po 4 tys. zł) trafiły do Jeremiego Chabrosa ze Świętochłowic, Mariusza Gniadka ze Stanisławowa Pierwszego, Jakuba Jędrzejewskiego z Ostrowa Wielkopolskiego i Dominika Kufla z Lublina.

Natomiast Frederic Grabowski z Warszawy i Łukasz Kamiński ze Smorynia zostali laureatami trzecich nagród w wysokości tysiąc zł.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie może stanowić początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje Polską Edycję EUCYS od 1994 roku (czyli od edycji 1995). Międzynarodowe jury nagrodziło już 37 projektów z naszego kraju (łącznie 41 autorów). Polacy zdobyli aż 24 nagrody główne i 26 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Zwycięzcy polskiej edycji konkursu będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowych finałach EUCYS w Tallinie. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989.

Polska edycja EUCYS odbyła się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Serwis PAP - Nauka w Polsce był patronem medialnym tego wydarzenia.

W ramach festiwalu odbył się również finał XII edycji konkursu Fizyczne Ścieżki - skierowanego do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Jest on organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W kategorii "pokaz zjawiska fizycznego" dwie pierwsze nagrody odebrali: Marcin Wachowiak ze Śremu za projekt "Komora mgłowa: niezwykłe ślady cząstek elementarnych" oraz Michał Majewski z Leżajska za pokaz "Optyczna Nutella". Nagrodę za najlepszy esej o fizyce (pt. "Fizyka dziedziną matematyki?") odebrał Jakub Dranczewski. (PAP)

zan/ pmw/

Copyright © Fundacja PAP 2020