Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
03.04.2017 aktualizacja 03.04.2017

Dla dzieci - o kosmosie

Opowiadanie o kosmosie dzieciom nie jest wcale sprawą prostą. Na szczęście w ostatnich latach na polskim rynku ukazało się kilka książek o astronomii i kosmosie skierowanych do dzieci. Najnowszą z nich jest "Kosmos. Gwiezdna podróż" wydana przez Znak Emoticon.

Dlaczego gwiazdy świecą? Jak szybko latają statki kosmiczne? Jak zostać międzyplanetarnym turystą? - odpowiedzi na te i inne pytania dostarczy książka \"Kosmos. Gwiezdna podróż\", skierowana do dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Książka stanowi popularnonaukową encyklopedię Układu Słonecznego. Na poszczególnych stronach, stylizowanych graficznie na okna w kabinie statku kosmicznego, przedstawiono różne zagadnienia jako zbiory ciekawostek. Przykładowo na stronach o Marsie mamy informacje o najistotniejszych cechach tej planety, notkę o jej dwóch małych księżycach, opis warunków panujących na powierzchni, ciekawostkę o Dolinach Marinera, ciekawostkę o wygasłym wulkanie Olymps Mons (który jest najwyższą górą w całym Układzie Słonecznym) i o czapach polarnych.

Autorem książki \"Kosmos. Gwiezdna podróż\" jest Paweł Ziemnicki, dziennikarz naukowy specjalizujący się w tematyce kosmicznej, mający wieloletnią praktykę jako pracownik planetarium \"Niebo Kopernika\" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Swoje artykuły publikował m.in. w „Wiedzy i Życiu”, „Focusie”, „Polityce”, czy „Gazecie Wyborczej”, a także w portalach internetowych. Poza domeną zawodową, autor ma też praktykę w opowiadaniu dzieciom o kosmosie wśród własnej rodziny: jest ojcem siedmioletniego Piotrka i czteroletniej Zuzi.

Nadzór nad treścią od strony merytorycznej zapewniło z kolei dwoje astronomów: dr Milena Ratajczak z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz (jako autor wstępu) dr hab. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

\"Kosmos. Gwiezdna podróż\" jest dostępna w księgarniach od końca marca. (PAP)

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024