01.06.2020
PL EN
05.04.2017 aktualizacja 05.04.2017

Syrop klonowy wzmacnia działanie antybiotyków

Naukowcy z Uniwersytetu McGill (Kanada) potwierdzili wyniki swoich wcześniejszych badań, które sugerują, że ekstrakt z syropu klonowego skutecznie wspomaga antybiotyki w walce z chorobotwórczymi bakteriami.

Badacze zaprezentowali rezultaty swoich analiz na 253. konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w San Francisco (USA).

Już w 2015 r. w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology” ukazał się artykuł dotyczący leczniczych właściwości syropu klonowego. Wynikało z niego, że związki fenolowe zawarte w syropie klonowym nie wpływają bezpośrednio na likwidację szkodliwych bakterii, ale w połączeniu z antybiotykiem działają jako silny środek leczniczy.

Obecnie naukowcy z Uniwersytetu McGill pod przewodnictwem dr Nathalie Tufenkji przygotowali ekstrakt fenolowy z syropu klonowego (w tym celu odfiltrowali z syropu wodę i cukry) i zastosowali go przeciwko kilku szczepom chorobotwórczych bakterii, w tym Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), Proteus mirabilis (pałeczka odmieńca dziwacznego) i Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).

Podobnie jak wcześniej, nie zaobserwowali żadnych większych efektów, więc połączyli ekstrakt fenolowy z antybiotykami – cyprofloksacyną i karbenicyliną. Tym razem bakterie nie miały szans. Fenole wzmocniły działanie antybiotyków tak bardzo, że wystarczyło zastosować o 90 proc. mniejszą dawkę leku, aby całkowicie wyeliminować drobnoustroje.

W kolejnym etapie badania specjaliści zainfekowali bakteriami zwierzęta laboratoryjne – muszki owocowe i larwy moli. Podali im też antybiotyki, a niektórym wraz z pokarmem zaaplikowali ekstrakt z syropu klonowego.

Owady, które otrzymywały ekstrakt z syropu, żyły znacznie dłużej, niż pozostałe zwierzęta.

Okazało się, że ekstrakt z syropu klonowego zwiększa przepuszczalność komórek bakterii, dzięki czemu toruje antybiotykom drogę do ich wnętrza. W dodatku prawdopodobnie uszkadza pompę bakteryjną, która służy usuwaniu antybiotyku z wnętrza komórek.

Jeśli dalsze eksperymenty na myszach i innych organizmach - w tym ludzkich, zakończą się sukcesem, ekstrakt z syropu klonowego być może przyczyni się w przyszłości do skuteczniejszego leczenia infekcji bakteryjnych i pomoże w walce z antybiotykoopornością. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020