23.09.2020
PL EN
05.04.2017 aktualizacja 05.04.2017

Polacy zrealizują grant na superkomputerze Piz Daint

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy otrzymał prestiżowy grant w postaci dostępu do największego europejskiego superkomputera Piz Daint. Grant pomoże zgłębiać tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa.

Grupa badawcza pod kierownictwem dr. inż. Gabriela Wlazłowskiego z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymała grant obliczeniowy w ramach konkursu ogłoszonego przez PRACE (Partnerstwo w Zaawansowanych Obliczeniach Komputerowych w Europie). Zadaniem tej europejskiej instytucji z siedzibą w Brukseli jest udostępnianie największych superkomputerów dla najbardziej innowacyjnych, europejskich projektów badawczych. Wśród laureatów konkursu po raz pierwszy znalazł się zespół z Polski. Dzięki grantowi polscy badacze będą mieli dostęp do największego europejskiego superkomputera Piz Daint, znajdującego się w Szwajcarii.

Celem badań będzie sprawdzenie, z jaką dokładnością współczesna nauka potrafi przewidywać zachowanie nadprzewodników i nadcieczy - poinformował PAP dr Wlazłowski.

"Okazuje się, że oba typy układów można opisać za pomocą jednej spójnej teorii – mechaniki kwantowej. Chociaż równania matematyczne, które opisują nadprzewodnictwo i nadciekłość, znane są już od 60 lat, to ich pełne rozwiązanie ciągle stanowi ogromne wyzwanie dla nauki. Jedynie superkomputery wyposażone w setki tysięcy procesorów oraz dziesiątki tysięcy gigabajtów pamięci RAM są w stanie sprostać temu wyzwaniu" - tłumaczy.

Komputery takiej wielkości zaliczane są do komputerów klasy Tier-0; w Europie jest ich zaledwie siedem (Polska nie dysponuje superkomputerem tej klasy). Żeby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał i moc obliczeniową, potrzebny jest interdyscyplinarny zespół badawczy, który stworzy odpowiednie oprogramowanie, pozwalające w pełni wykorzystać jego ogromną moc obliczeniową.

W skład zespołu dra Wlazłowskiego wchodzą naukowcy oraz eksperci od superobliczeń z Politechniki Warszawskiej (prof. Piotr Magierski, dr Janusz Oleniacz, dr Kazuyuki Sekizawa, dr Janina Grineviciute, mgr. Bugra Tuzemen, inż. Konrad Kobuszewski) i z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego (mgr Maciej Marchwiany). Zespół wzmacniają naukowcy z USA: prof. Aurel Bulgac i mgr Shi Jin z Uniwersytetu Stanu Waszyngton, dr Ionel Stetcu z Los Alamos National Laboratory oraz dr Kenneth Roche z Pacific Northwest National Laboratory.

Badania nad nadprzewodnictwem (zwłaszcza wysokotemperaturowym) i nadciekłością należą obecnie do priorytetowych kierunków badań prowadzonych w Unii Europejskiej. Naukowcy są przekonani, że wprowadzenie do powszechnego użytku materiałów, w których cząstki poruszają się bez żadnego oporu, zrewolucjonizuje technikę.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem bardzo dokładnej metody opisującej zachowanie się układów nadciekłych i nadprzewodzących. W przyszłości będą chcieli wykorzystać swoją metodę do projektowania nowych nadprzewodników i nadcieczy.

Badania będą finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu MAESTRO prof. Piotra Magierskiego oraz grantu SONATA dr. Gabriela Wlazłowskiego.

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020