30.05.2020
PL EN
07.04.2017 aktualizacja 07.04.2017

Mazowieckie/PWSZ w Płocku dzięki unijnemu wsparciu wprowadzi e-usługi

Dzięki unijnemu wsparciu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie) zmodernizuje system serwerowy i wdroży etapami do końca 2019 r. e-usługi, z których korzystać będą m.in. studenci i wykładowcy, a także pracownicy administracji uczelni.

Wartość projektu to prawie 1,8 mln zł, z czego ponad 1,4 mln zł będzie pochodziło z unijnego dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Mazowieckiego 2014-20. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek rektor płockiej PWSZ prof. dr hab. nauk medycznych Maciej Słodki i marszałek Mazowsza Adam Struzik.

"Nasza uczelnia zatrudnia ok. 200 osób, ale poza pracownikami obsługuje także ponad 2 tys. studentów. Dzięki temu projektowi będziemy mogli całą niezbędną obsługę kandydatów na studia, studentów, wykładowców oraz obsługę administracyjną uczelni wprowadzić do internetu. Umożliwi to na przykład prowadzenie internetowej rekrutacji czy też internetowego dziekanatu, co ułatwi komunikowanie się studentów i wykładowców. Z systemu korzystała będzie też administracja uczelni, w tym w zakresie obsługi finansowej" – powiedział rektor płockiej PWSZ.

"Projekt umożliwi nam obsługę większej liczby studentów, do czego zmierzamy" – zaznaczył jednocześnie prof. Słodki. Dodał, iż informatyzacja uczelni ma istotne znaczenie w kontekście planów przekształcenia jej w przyszłości w akademię. (Działania na rzecz przekształcenia uczelni w perspektywie kilku lat w Akademię Mazowiecką zadeklarował w listopadzie 2016 r. jej konwent).

W ramach wdrażanego tam kompleksowego systemu informatycznego zostanie uruchomionych w sumie osiem rodzajów e-usług, w tym m.in. e-antyplagiat, pozwalający na weryfikację treści prac naukowych, e-polon, czyli Zintegrowany System Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym oraz e-ORPD, czyli Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych. Będa też e-finanse i stypendia oraz e-informacja. Wkrótce ogłoszone zostaną pierwsze przetargi obejmujące realizację projektu.

"Budujemy społeczeństwo informacyjne" – podkreślił marszałek Mazowsza, nawiązując do celów projektu płockiej PWSZ. - "Mam nadzieję, że projekt przyczyni się do większej atrakcyjności uczelni, usprawnienia jej działalności, jak prowadzenie procedur naboru czy współpraca ze studentami".

Według mazowieckiego urzędu marszałkowskiego województwo to ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach RPO do 2020 r. Środki te, za których wydatkowanie odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, kierowane są przede wszystkim do biznesu, administracji i sektora naukowego, przy czym maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 80 proc. wartości danego projektu. Na cały 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł.

PWSZ w Płocku działa od 2000 r. Uczelnia została utworzona z połączenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz Kolegium Nauczycielskiego. Na trzech wydziałach: nauk ekonomicznych i informatyki, nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk o zdrowiu - kształci się tam obecnie ok. 2300 osób. To studenci dziewięciu kierunków: ekonomia, filologia, pedagogika, praca socjalna, matematyka, informatyka oraz pielęgniarstwo i kosmetologia, a od roku akademickiego 2016/17 także na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

W planach płockiej PWSZ jest otwarcie od nowego roku akademickiego sześciu kolejnych kierunków studiów: nowe media, analiza danych i data mining, finanse z elementami matematyki oraz położnictwo na poziomie licencjackim, a na magisterskim - pielęgniarstwo i filologia. Wnioski w tej sprawie czekają na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020