15.01.2021
PL EN
05.05.2017 aktualizacja 05.05.2017

Kwas foliowy sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej

Kobiety przyjmujące przez cały okres ciąży suplementy zawierające kwas foliowy rodzą dzieci o wyższym poziomie inteligencji emocjonalnej i umiejętności adaptacji do otoczenia – informują naukowcy z Uniwersytetu Ulster (W. Brytania).

"Istnieją dowody na to, że suplementy kwasu foliowego przyjmowane w pierwszym trymestrze ciąży wywierają pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Chcieliśmy sprawdzić, czy suplementacja trwająca cały okres ciąży daje dodatkowe efekty" – mówi jeden z autorów badania, prof. Tony Cassidy.

Badacze poprosili rodziców 39 dzieci w wieku 7 lat o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania ich pociech, a zwłaszcza przejawianego poziomu umiejętności adaptacji do otoczenia (rezyliencji), jakości relacji z innymi, a także sposobu wyrażania emocji.

Część dzieci była urodzona przez matki, które przez cały okres ciąży przyjmowały suplementy kwasu foliowego, a część przez kobiety, które kwas foliowy brały tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

Wyniki pokazały, że maluchy, które przez cały okres płodowy były wystawione na działanie kwasu foliowego, miały wyższy poziom inteligencji emocjonalnej i umiejętności adaptacji do otoczenia, niż pozostałe dzieci.

Zaobserwowano też, że stężenie kwasu foliowego we krwi matek w końcowym etapie ciąży pozwala przewidywać rozwój rezyliencji i inteligencji emocjonalnej u ich pociech.

Rezultaty badania zostaną zaprezentowane na tegorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Brighton (W. Brytania). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021