04.12.2020
PL EN
29.05.2017 aktualizacja 29.05.2017

Centrum Nauki EXPERYMENT promuje naukę od dzięsięciu lat

10 lat temu nikt nie wiedział, co to jest edukacja nieformalna i czym są centra nauki. Nasi goście nie wiedzieli, czego się spodziewać - mówi PAP Ewa Jasińska z Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Na początku czerwca placówka będzie obchodziła dziesięciolecie działalności.

Pierwszą interaktywną wystawę w Centrum Nauki EXPERYMENT otwarto 1 czerwca 2007 r. Od tego czasu placówkę odwiedziło ponad milion gości.

"Na początku zakładaliśmy, że będzie nas odwiedzało ok. 1,5 tys. osób w miesiącu. Po paru dniach okazało się, że dane te były absolutnie niedoszacowane, bo tyle osób pojawiało się w jednym tygodniu" - opowiada PAP Ewa Jasińska, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT. - "Jeszcze przed przeprowadzką w 2013 r. osiągnęliśmy limit gości, na który pozwalała nam ówczesna przestrzeń: 40-50 tys. zwiedzających rocznie. W sezonie turystycznym mieliśmy bardzo duże kolejki osób oczekujących na wejście. Wydawało nam się, że sytuacja polepszy się kiedy przejdziemy do większej przestrzeni, nadal jednak wyzwaniem jest dla nas przyjęcie wszystkich gości. W tym momencie każdego dnia odwiedza nas ponad tysiąc osób" - wyjaśnia.

Jasińska podkreśla, że EXPERYMENT był jednym z pierwszych centrów nauki w Polsce. "Dziesięć lat temu nikt nie wiedział, co to jest edukacja nieformalna i czym są centra nauki. Korzystaliśmy oczywiście z tych słynnych haseł +prosimy dotykać eksponatów+, ale tak naprawdę nasi goście nie za bardzo wiedzieli, czego mogą się spodziewać na wystawie interaktywnej" - mówi Jasińska.

Na początku działalności centrum rodzice próbowali np. zostawiać w nim swoje dzieci i odbierać je po kilku godzinach. "Od samego początku się na to nie zgadzaliśmy i budowaliśmy naszą ofertę z myślą o tym, aby wielopokoleniowe rodziny mogły u nas spędzać czas razem. To było wyzwanie - dlatego, że bardzo trudno jest poprowadzić warsztat czy wykład dla osób w różnym wieku" - stwierdza dyrektor Jasińska, dodając przy tym, że wyzwanie to pozwoliło załodze centrum zrozumieć, że przy tworzeniu programu należy pamiętać o jego rodzinnym aspekcie.

"Również nauczyciele dziesięć lat temu nie znali tego typu atrakcji. Pierwszym, kluczowym dla nich pytaniem było +czy zapewnią państwo przewodnika?+. Tymczasem przewodnika nigdy nie zapewnialiśmy, gdyż idea centrów nauki na świecie jest zupełnie inna" - podkreśla dyrektor Jasińska.

Aby pomóc nauczycielom, centrum rozbudowało sieć przeznaczonych dla nich szkoleń, "aby wiedzieli, jak wykorzystać centrum nauki w procesie nauczania". Po 10 latach, jak podkreśla dyrektor Jasińska, centrum ma już stałe grono aktywnych nauczycieli-współpracowników, z którego pomocą tworzy swoją ofertę.

EXPERYMENT od samego początku swojej działalności współpracuje również z innymi polskimi centrami nauki. Od 2007 r. uczestniczy w konferencjach Interakcja – Integracja, przeznaczonych dla przedstawicieli centrów nauki, muzeów, oraz innych instytucji udostępniających interaktywne wystawy i organizujących wydarzenia popularyzujące naukę. Gdyńskie centrum jest też jednym z członków-założycieli ogólnopolskiego porozumienia Społeczeństwo i Nauka (SPiN), które ukonstytuowało się podczas konferencji Interakcja – Integracja.

Dyrektor Jasińska podkreśla, że kluczowa dla formuły centrum nauki jest różnorodność oferty: "Nie można tworzyć centrum nauki w oparciu o same wystawy; ważne jest budowanie oferty w oparciu o różnego rodzaju aktywności". Dodaje przy tym, że EXPERYMENT chce przede wszystkim budować ofertę przeznaczoną dla osób w każdym wieku.

"Cały czas udoskonalamy i aktualizujemy naszą ofertę edukacyjną tak, aby odpowiadała obowiązującej podstawie programowej" - mówi. - "Staramy się też organizować imprezy dla dorosłych - robimy na przykład wieczory dla osób dorosłych i organizujemy wykłady dla osób +z dowodem+ - i tym naukowym, i osobistym."

"Myślę, że to właśnie jest ważne: żeby pokazywać, że EXPERYMENT jest miejscem, do którego każdy, bez względu na wiek, może przyjść i na nowo rozbudzić w sobie ciekawość nauki, przypomnieć sobie coś, co umknęło mu w szkole" - stwierdza. - "Takie właśnie zarażanie nauką, ciekawością świata, kreatywnością bez względu na wiek to jest najważniejszy aspekt naszej działalności. Chcemy być miejscem, do którego każdy może przyjść i się nauczyć czegoś nowego".

We wrześniu 2013 r. otwarto nową siedzibę CN EXPERYMENT. Jej przestrzeń wynosi 3,5 tys. m.kw. - jest to siedem razy więcej niż centrum miało do dyspozycji wcześniej. Podsumowując dekadę działalności centrum, dyrektor Jasińska wymienia wśród sukcesów m.in. właśnie zmianę siedziby.

"Myśleliśmy o tym od samego początku naszej działalności. Nie sądziliśmy, że EXPERYMENT odniesie aż taki sukces i nie podejrzewaliśmy, jak wiele osób będzie nas chciało odwiedzić. Już od pierwszych miesięcy musieliśmy więc myśleć o większej siedzibie" - wspomina dyrektor Centrum.

W ramach obchodów jubileuszu dziesięciolecia od 1 do 4 czerwca w Centrum zaplanowano m.in. pokazy najlepszych i najciekawszych eksperymentów naukowych z całego okresu działalności placówki pod hasłem "The Best of EXPERYMENT" oraz prezentacje Wydziałów Akademii Marynarki Wojennej i kół naukowych z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, na których zaprezentowane zostaną najnowsze technologie podwodne oraz eksperymenty z fizyki, chemii i mechaniki. Zainteresowani będą też mieli możliwość obejrzenia wystąpień Małych Naukowców z Polskiej Akademii Dzieci.

W 2015 r. Centrum Nauki EXPERYMENT zostało laureatem XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serwis Nauka w Polsce jest również jednym z patronów obchodów dziesięciolecia działalności Centrum Nauki EXPERYMENT.

Więcej informacji na temat Centrum można znaleźć na stronie: http://experyment.gdynia.pl

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020