Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
14.06.2017 aktualizacja 14.06.2017

Migawki z życia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - na wystawie

Migawki z życia uczelni obrazujące zarówno akademickie wydarzenia, jak i nieformalne spotkania studentów, można oglądać na otwartej w środę w centrum Katowic wystawie fotograficznej pt. "Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w historii miasta".

Wystawa zorganizowana w ramach jubileuszu 80-lecia uniwersytetu zestawia zdjęcia archiwalne ze współczesnymi, które pokazują infrastrukturę uczelni, sylwetki pracowników, absolwentów oraz studentów. Przedstawiają one codzienne życie akademickiego kampusu, powstawanie kolejnych budynków, które wrastały w krajobraz miasta, a także pasje oraz zainteresowania osób związanych z uniwersytetem.

"Ta wystawa ma charakter symboliczny, pokazuje niewielki fragment tego, co przez 80 lat uniwersytet zrobił w Katowicach (…). To są migawki z życia uczelni. Zdjęcia historyczne i artystyczne pokazują potencjał ludzki – studentów, pracowników, ale tez infrastrukturę uczelni i jej lokalizację w mieście; są też piękne perspektywy pokazujące uniwersytet z panoramą miasta w tle" – mówił podczas otwarcia rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. prof. UE Robert Tomanek.

Dodał, że połączenie archiwalnych zdjęć ze współczesnymi było celowe. "Chcieliśmy za pomocą kontrastów - ale tematycznie uporządkowanych - pokazać, że uczelnia to organizm, który rozwija się wielokierunkowo, że różne pokolenia żyły i żyją na uniwersytecie" – dodał rektor.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że Uniwersytet Ekonomiczny rozwijał się wraz z miastem – uczelnia ma bowiem 80 lat, a miasto niecałe dwa razy więcej. Dodał, że urzędnicy miejscy nieustannie korzystają z wiedzy i doświadczenia pracowników uczelni. "Współdziałamy przy realizacji różnych planów rozwojowych dla miasta, strategii rozwoju i innych dokumentów strategicznych" – zaznaczył Krupa.

Autorkami zdjęć na 30 planszach są Krystyna Gniewek i Anna Gniady. Wystawa została zrealizowana przy wsparciu samorządu Katowic. Można ją oglądać na katowickim rynku do połowy lipca.

Wystawa wpisuje się w obchody 80-lecia istnienia uczelni. Rektor przypomniał, że z tej okazji zorganizowano m.in. uroczysty koncert czy jubileuszowy bal; wydano też publikacje jubileuszowe. "Staraliśmy się nie robić jakiegoś jednego wielkiego eventu, tylko dużo różnego rodzaju wydarzeń, które miały pokazać, że uniwersytet żyje, że pamięta o historii. Bo jednym z ważnych elementów każdej uczelni jest szacunek dla tradycji – uniwersytet to jest pewna tradycja, to jest coś, z czym każdy z absolwentów jest związany przez całe życie" – mówił rektor.

Nieoficjalnie obchody jubileuszu 80-lecia uczelni rozpoczęto już w marcu 2016 r., gdy podczas uroczystej sesji naukowej uczczono 150. rocznicę urodzin Karola Adamieckiego. Oficjalnie rok jubileuszowy zainaugurowano wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju oraz największą i najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. W swej dotychczasowej historii uczelnia wykształciła ok. 80 tys. absolwentów.

Uczelnia powstała 3 grudnia 1936 r. jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Za początkową datę działalności szkoły uważa się jednak 11 stycznia 1937 r., kiedy odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Studia na jedynym wówczas Wydziale Organizacji Przemysłowej rozpoczęło kilkadziesiąt osób.

W kolejnych dekadach uczelnia rozwijała się m.in. poszerzając systematycznie swą ofertę edukacyjną i otwierając kolejne jednostki organizacyjne. Od 1974 r. uczelnia działała jako Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego, a od 2010 r. do teraz - jako Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Dziś uczelnia składa się z pięciu wydziałów: Zarządzania, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji. Łącznie na tych wydziałach z siedzibami w Katowicach i Rybniku kształci się ok. 10,5 tys. studentów. Uniwersytet od lat prowadzi też działania skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów.

PAP – Nauka w Polsce (PAP)

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024