Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
01.07.2017 aktualizacja 01.07.2017

Ponad 20 mln zł dla laureatów konkursów Naukowej Fundacji Polpharmy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 20 mln zł otrzymają laureaci grantów, stypendiów i nagród finansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy.Wśród laureatów znalazły się m.in. trzy zwyciężczynie konkursu grantowego oraz laureatki konkursów dla najlepszych prac magisterskich.

Oficjalnie wręczenie nagród odbyło się w czwartek w Warszawie.

Testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji były tematem 15. edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy. Jak podają organizatorzy, do zostało zgłoszonych 16 wniosków projektów badawczych, zaś finansowanie otrzymały trzy z nich. O grant mogli ubiegać się młodzi naukowcy przed 35 rokiem życia, posiadający minimum stopień naukowy doktora nauk. Wyróżnione prace dotyczą markerów raka nerki, osteoporozy pomenopauzalnej oraz białaczki limfoblastycznej.

Laureatkami tegorocznej edycji konkursu zostały Agata Pastorczak z Kliniki Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Joanna Bogusławska z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Warszawie oraz Marta Michalska-Kasiczak z Katedry Endokrynologii, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W 15. edycji konkursu zmienił się jego charakter. Dotychczas fundacja finansowała badania o charakterze podstawowym, tym razem jednak zdecydowano się na wspieranie projektów bliższych projektom aplikacyjnym. Podczas uroczystości ogłoszono również temat następnej edycji konkursu grantowego: dotyczyć ma rozwoju i optymalizacji procesów w biotechnologii medycznej.

"Misja Fundacji nie zmienia się" - zapewnił podczas uroczystości przewodniczący rady nadzorczej Polpharmy Jarzy Starak. - "Nadal będziemy wspierać rozwój nauk medycznych i farmaceutycznych, chociaż zdecydowanie chcemy w najbliższej przyszłości położyć nacisk na finansowanie projektów będących bliżej aplikacyjności, innowacyjnych, odnoszących się do różnego rodzaju markerów biologicznych, ale przede wszystkim do nowych leków mało- i wielkocząsteczkowych."

"Farmacja to bardzo wymagająca branża, która żeby się rozwijać, musi stale szukać innowacji, nowych technologii i być na bieżąco z osiągnięciami światowej medycyny" - dodał Starak.

We wszystkich przeprowadzonych dotychczas edycjach konkursu jego zgłoszonych zostało łącznie ponad 650 projektów badawczych. Granty otrzymało 68 zespołów badawczych, wywodzących się zarówno z ośrodków akademickich, jak i instytutów naukowych. Do tej pory zakończono 56 projektów finansowanych ze środków fundacji. Łączna wartość grantów wyniosła 19 054 782 zł.

Oprócz konkursu grantowego, rozstrzygnięty został również Ogólnopolski Konkurs Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych, organizowany przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne od ponad 40 lat. W 6. edycji konkursu o stypendium naukowe o wartości 10 tys. zł ubiegało się 22 studentów studiów doktoranckich uczelni medycznych i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Fundacja przyznała 10 nagród. W przeprowadzonych dotychczas sześciu edycjach konkursu Fundacja przyznała 47 stypendiów o łącznej wartości 470 tysięcy złotych.

Naukowa Fundacja Polpharmy to jedna z największych w Polsce organizacji finansujących projekty badawcze realizowane przez polskich naukowców. Została założona w 2001 roku. Środki finansowe przeznaczone na działalność statutową Fundacji w całości pochodzą z budżetu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA. Misją fundacji jest wspieranie rozwoju nauk medycznych i farmaceutycznych w różnych formach. (PAP)

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021