Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.10.2021
PL EN
04.07.2017 aktualizacja 04.07.2017

Szczecin/ Najdawniejsze zabytki powiatu kamieńskiego na wystawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 300 zabytków archeologicznych od starszej epoki kamienia aż do średniowiecza, pochodzących z powiatu kamieńskiego można oglądać w szczecińskim muzeum narodowym. Część z nich jest prezentowana publiczności po raz pierwszy.

Na wystawie "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" zgromadzono niemal 300 zabytków pochodzących z dawnych osiedli, odkrytych w grobach i skarbach lub porzuconych w nieznanych okolicznościach.

Wśród prezentowanych przedmiotów znajdują się m.in. ozdoby, narzędzia, broń, monety oraz naczynia, od używanych powszechnie wykonanych z gliny, kamienia, kości i poroża, brązu, żelaza, aż po ekskluzywne wyroby ze złota, srebra, czy bursztynu i kryształu górskiego.

Wyjątkowym eksponatem jest kopia wczesnośredniowiecznego relikwiarza św. Korduli, unikatowego wyrobu skandynawskich rzemieślników z X–XI w., który przez wieki był ozdobą zbiorów skarbca katedry kamieńskiej. Oryginał zaginął w tajemniczych okolicznościach pod koniec II wojny światowej.

"Część z zabytków prezentowana jest na wystawie pierwszy raz" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Ewa Górkiewicz-Bucka. "Z ciekawszych eksponatów są, pochodzący z miejscowości Piaski wczesnośredniowieczny skarb składający się ze srebrnych ozdób, a także wczesnośredniowieczne bursztynowe przedmioty z Kamienia Pomorskiego" - podkreśliła.

Jej zdaniem, interesujące są także miecz brązowy pochodzący z trzeciego okresu epoki brązu z Margowa, małe narzędzia krzemienne z epoki kamienia, jak również przypominający współczesne wiadro brązowy przedmiot z główkami zwierzęcymi przy uchwytach z młodszego okresu przedrzymskiego.

Eksponaty prezentowane są w układzie geograficznym w kilku grupach obejmujących sąsiadujące ze sobą miejscowości, dzięki czemu można zaobserwować odmienności i podobieństwa w zestawach zabytków pochodzących z poszczególnych zakątków powiatu kamieńskiego. W kolejnych częściach ekspozycji zachowano jednocześnie układ chronologiczny, pozostawiając zwiedzającym wybór pomiędzy dwoma porządkami narracji.

Zabytkom towarzyszą fotografie z badań archeologicznych w regionie oraz informacje wprowadzające w zagadnienia historyczno-kulturowe szerzej rozwinięte w towarzyszącej wystawie publikacji. Można w niej znaleźć także wiadomości o okolicznościach znalezienia i późniejszych losach zabytków oraz pełny katalog eksponatów.

Wystawę "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" będzie można oglądać do 24 września br. To czwarta wystawa z cyklu prezentacji pomorskich zabytków archeologicznych ze zbiorów szczecińskiego muzeum narodowego, ukazująca źródła do najstarszych dziejów obszarów współczesnych mikroregionów Pomorza Zachodniego. (PAP)

res/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021