Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
09.07.2017 aktualizacja 09.07.2017

W Wielkim Zderzaczu Hadronów zidentyfikowano nową cząstkę

Fot. PAP/EPA/ CERN 6.07.2017 Fot. PAP/EPA/ CERN 6.07.2017

Dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów pracujący w CERN naukowcy odkryli nową cząstkę o nietypowych właściwościach - informuje pismo „Physical Review Letters”.

Szczegóły dotyczące odkrycia zostały przedstawione podczas konferencji fizyki wysokiej energii w Wenecji.

Istnienie nowej cząstki (barionu Xi-cc ++) było przewidywane teoretycznie, ale po raz pierwszy udało się zidentyfikować ją w warunkach doświadczalnych. Odkrycie ma pomóc w lepszym zrozumieniu tak zwanych „oddziaływań silnych”, dzięki którym protony i neutrony w jądrach atomów trzymają się razem, choć dodatnie ładunki elektryczne protonów się odpychają.

Niemal wszystko, co widzimy wokół siebie składa się z neutronów i protonów, które tworzą jądra atomów. Protony i neutrony składają się z trzech mniejszych cząstek zwanych kwarkami, które mogą być lekkie lub ciężkie.

Istnieje sześć różnych rodzajów kwarków, które łączą się na różne sposoby, tworząc inne rodzaje cząstek. Wykryte do tej pory cząstki zawierały co najwyżej jeden ciężki kwark. Teraz naukowcy po raz pierwszy potwierdzili istnienie cząstki z dwoma ciężkimi kwarkami oraz jednym kwarkiem lekkim.

"W przeciwieństwie do innych cząstek tego typu, w których trzy kwarki wykonują skomplikowany taniec wokół siebie, cząstka z dwoma ciężkimi kwarkami najprawdopodobniej zachowuje się jak system planetarny, w którym ciężkie kwarki są jak dwie gwiazdy krążące wokół siebie, z lżejszym kwarkiem krążącym wokół tego układu podwójnego” – powiedział BBC prof. Guy Wilkinson z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Inną niezwykłą właściwością cząstki jest to, że ma ładunek dodatni dwa wyższy od protonu i jest od niego prawie cztery razy cięższa. Barion Xi-cc ++ jest niestabilny - istnieje tylko ułamek sekundy.

Obecnie zespół badawczy pracuje nad określeniem właściwości Xi-cc ++, aby ustalić m.in. jak zachowuje się nowy układ kwarków i jak "oddziaływania silne" utrzymują taki system razem. Naukowcy mają nadzieję na odkrycie innych cząstek z dwoma ciężkimi kwarkami. (PAP)

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021