Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
18.08.2017 aktualizacja 18.08.2017

We wtorek w Toruniu zaczyna się 9. Bella Skyway Festival

Pokaz Angels of Freedom podczas jednej z poprzednich edycji Bella Skyway Festival. Źródło: Bella Skyway Festival. Pokaz Angels of Freedom podczas jednej z poprzednich edycji Bella Skyway Festival. Źródło: Bella Skyway Festival.

Połączenie wody i światła będzie głównym motywem dziewiątej edycji festiwalu światła Bella Skyway Festival w Toruniu. Wydarzenie potrwa od wtorku 22 sierpnia do niedzieli 27 sierpnia.

W tych dniach atrakcje festiwalowe będą dostępne codziennie od godziny 20.30 do północy.

Jak wskazują organizatorzy, program festiwalu opiera się na trzech filarach: nauce, sztuce i ludziach. Naukowy aspekt stanowią nawiązania do astronomii i nauk ścisłych, pokazane w niecodzienny sposób. Sztuka obejmuje szczególnie jej audiowizualne i performancowe oblicze. Natomiast odniesienie do ludzi dotyczy hasła „kultura dla wszystkich” i organizowania festiwalu jako wydarzenia ciekawego dla wszystkich pokoleń.

Tematem przewodnim tegorocznego 9. Bella Skyway Festival będzie „płynny Wszechświat”. Poprzez innowacyjne połączenie wody i światła festiwal ma przypominać o kluczowych odkryciach naukowych.

Zaplanowano 16 instalacji świetlnych rozmieszczonych w różnych punktach Starego Miasta i jego okolic. Będzie też pięć wydarzeń towarzyszących takich jak spektakl, prezentacja samochodów hybrydowych, Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna (czyli wspólny przejazd rowerzystów ulicami Torunia, ze specjalnym oświetleniem rowerów), czy warsztaty fotograficzne. Większość atrakcji festiwalu jest darmowa, jedyną biletowaną imprezą będzie kino wodne Water Concept Factory.

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się dodatkowo międzynarodowe spotkanie organizatorów festiwali światła z całej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Od listopada 2016 r. działa International Light Festival Organization (ILO), która zrzesza twórców festiwali światła. Jednym z założycieli organizacji jest Bella Skyway Festival. Konferencja będzie odbywać się od 26 do 28 sierpnia.

W okresie trwania festiwalu wieczorami część ulic w centrum Torunia będzie wyłączona z ruchu. Nastąpią też zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Przygotowanych będzie kilka parkingów na obrzeżach miasta, skąd będzie można dojechać do centrum komunikacją miejską. Cena biletów parkingowych wyniesie 5 zł, a w zamian będą uprawniały do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup liczących do pięciu osób.

Festiwal organizowany jest w Toruniu od 2009 roku. Początki tej inicjatywy wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem, ale festiwal na trwałe wpisał się w kulturalny obraz Torunia. Organizatorami festiwalu są Miasto Toruń oraz Toruńska Agenda Kulturalna, natomiast partnerem naukowym Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej http://www.bellaskyway.pl.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021