Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
02.09.2017 aktualizacja 02.09.2017

W Katalonii znaleziono pozostałości 5000 narzędzi neandertalczyka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zespół katalońskich naukowców odkrył w pobliżu Barcelony ponad 5 tys. pozostałości narzędzi, z których korzystał neandertalczyk. Kamienne przedmioty mają około 60 tys. lat.

Zakończone w środę badania w archeologicznym złożu zlokalizowanym w rejonie katalońskiej miejscowości Capellades (położonej ok. 50 km na północny-zachód od Barcelony), prowadzono na terenie o powierzchni 250 m kw. Naukowcy natrafili tam na rodzaj obozowiska, w obrębie którego wydzielić można ok. 35 części.

Badanie prowadzili naukowcy z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Ludzkiej i Ewolucji Społecznej (IPHES). Natrafili na ponad 5 tys. pozostałości po narzędziach wykorzystywanych przez neandertalczyka.

Jak poinformował w komunikacie IPHES, prastare narzędzia znajdowały się wewnątrz poszczególnych części obozowiska, które było zamieszkiwane przez kilka pokoleń neandertalczyków.

Większość narzędzi została wykonana ze skał krzemiennych, wapiennych i kwarcowych. Wiele z tych narzędzi miało konkretne zastosowania, związane z poszczególnymi częściami obozowiska - wyjaśnił Chema Chacon z IPHES.

W trakcie prac prowadzonych w Capellades naukowcy znaleźli też około 7 tys. szczątków organicznych, m.in. - kości koni, jeleni oraz kóz i śladów żywności.

"W jednej z części obszaru zamieszkałego przez neandertalczyka, które prawdopodobnie służyło za miejsce spoczynku, znaleziono pozostałości naczyń. Z kolei w środkowej części tego siedliska praczłowieka znajdowały się miejsca, w których m.in. przygotowywano potrawy i wykonywano narzędzia" - dodał Chacon.

Katalońscy archeolodzy planują teraz poszukiwania jeszcze starszych śladów aktywności neandertalczyków z okolic Capellades. Prace mają być prowadzone w niższych warstwach ziemi. Spodziewają się znaleźć ślady dawnych ludzi sprzed ponad 62 tys. lat. (PAP)

zat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021