31.10.2020
PL EN
08.09.2017 aktualizacja 08.09.2017

Duda: projekt z Politechniki Warszawskiej wśród projektów wyróżnionych na Expo

Prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmowy z dziennikarzami. Fot. PAP/Marcin Obara 07.09.2017 Prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmowy z dziennikarzami. Fot. PAP/Marcin Obara 07.09.2017

Wśród 13 najnowocześniejszych projektów wyróżnionych na Expo 2017 w Astanie znalazł się projekt z Politechniki Warszawskiej dotyczący nowoczesnego spalania węgla; jestem dumny, że myśl polskich naukowców została doceniona - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa, który przebywał w stolicy Kazachstanu, przypomniał w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że tematem Expo w Astanie jest nowoczesne gospodarowanie energią, czyli m.in. problematyka energii odnawialnej czy nowych źródeł energii.

Jak mówił wcześniej Duda, otwierając uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017, Polska w swym pawilonie pokazuje osiągnięcia nawiązujące do tematu przewodniego kazachstańskiej wystawy "Energia przyszłości".

Jak podkreślił prezydent, polski dzień "przebiega w bardzo dobrej i bardzo przyjaznej atmosferze". "Dziękuję polskiej ekipie, która przygotowywała ten dzień Polski (...). Polska bardzo ładnie się tutaj dzisiaj prezentuje" - dodał.

Polska - według Dudy - "pięknie" pokazuje, w jaki sposób można gospodarować energią i w jaki sposób można zagospodarowywać dwutlenek węgla, przede wszystkim poprzez pokazanie, iż to lasy są najlepszym sposobem gospodarowania i magazynowania CO2.

"Pokazujemy nowoczesne technologie, które są energooszczędne, które pozwalają dokonywać spalania węgla w sposób znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, niż to (miało miejsce) do tej pory, czyli w jaki sposób - zgodny z nowoczesnymi wymogami ochrony środowiska - dokonywać wykorzystania zasobów naturalnych" - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że na Expo jest specjalny pawilon, w którym z ponad 130 państw wybrano 13 najnowocześniejszych projektów z całego świata, w tym - jak zaznaczył prezydent - projekt Politechniki Warszawskiej dotyczący nowoczesnego spalania węgla i oszczędności energetycznej przy jego wykorzystaniu.

"Jestem dumny, jako prezydent Rzeczypospolitej, że także nasz polski projekt, że także polska myśl techniczna, nowoczesna myśl polskich naukowców, innowacyjna, tutaj znalazła swoje miejsce, a przede wszystkim została doceniona w tej perspektywie światowej" - podkreślił Duda. Dodał, że ta technologia jest już sprzedawana i funkcjonuje w kilku elektrowniach na świecie.

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki temu, iż Polska "tak dobrze" prezentuje się w Astanie, Łódź ma szanse zostać gospodarzem Expo w roku 2022.

Do końca sierpnia Pawilon Polski na Expo 2017 w Astanie odwiedziło ok. 260 tys. gości z całego świata - podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada tam za promocję gospodarczą. Wg Agencji do końca wystawy liczba ta ma wzrosnąć do 300 tysięcy.

Otwarta 10 czerwca w stolicy Kazachstanu Międzynarodowa Wystawa Expo 2017 dobiega końca. Jej tematem jest "Energia przyszłości", czyli dostępność i rozwój zielonej energii, dlatego też Polska przedstawia na niej m.in. czyste technologie węglowe i bogactwo przyrodnicze polskich lasów.

Pawilon polski, który prezydent odwiedził z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, jest wizytówką polskiego uczestnictwa w Expo 2017 w Astanie. Na dwóch kondygnacjach tworzy go pięć stref, m.in. "Technologie", "Las", "Regiony", gdzie Polska prezentuje technologie związane z energetyką. (PAP)

amt/ mce/ mmp/ kar/

Copyright © Fundacja PAP 2020