Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
21.09.2017 aktualizacja 21.09.2017

Prezydent: działalność naukowców polskiego pochodzenia buduje polską markę

Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Fot. PAP/Radek Pietruszka 20.09.2017 Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Fot. PAP/Radek Pietruszka 20.09.2017

Działalność naukowców polskiego pochodzenie buduje polską markę; jako państwo potrzebujemy wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie - powiedział w środę w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się w środę w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku z przedstawicielami świata nauki. Podziękował, w imieniu Rzeczpospolitej, za 92 lata działalności fundacji oraz wspierania polskiej nauki i polskiej młodzieży.

"Faktycznie ta kwota miliona dolarów rocznie, która jest przeznaczana na program stypendialny, ona robi ogromne wrażenie. To jednak jest kwota bardzo konkretna. Bardzo serdecznie za to dziękuję, że ta działalność jest przez państwa prowadzona, w sposób tak mądry, przez całe lata" - powiedział prezydent.

Podziękował również za stworzenie Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia.

"To jest niezwykle ważne, bo my potrzebujemy bardzo jako państwo takiego właśnie wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie" - zaznaczył. Dodał, że chodzi również o wsparcie młodych Polaków, także o charakterze instytucjonalnym. "Żeby była instytucja, do której wiadomo, że można się zgłosić, z którą można rozmawiać, która jest w stanie również obiektywnie ocenić, wybrać tych, których warto wspierać" - dodał prezydent.

Podkreślił, że cieszy się także z tego, że naukowcy polskiego pochodzenia ze sobą współpracują. "To jest również niezwykle istotne, jeżeli chodzi o budowanie takiej polskiej marki na świecie" - powiedział do nich prezydent.

Według dr. Zbigniewa Darzynkiewicza powstałe przed czterema laty Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia liczy obecnie ok. 400 członków. "Wśród nich są światowej sławy naukowcy różnych pokoleń, urodzeni w Polsce, ich dzieci i wnuki" – powiedział Darzynkiewicz, twórca Kolegium.

Jak zaznaczył, celem stworzenia Kolegium była chęć pokazania osiągnięć polskich naukowców, z których powinniśmy być dumni. "Prace naukowe, które otwierają nowe dziedziny, odkrycia, patenty, postęp techniczny stanowią największe bogactwo każdego kraju. Powinniśmy być dumni z tego, jak wielki wkład w intelektualne bogactwo Stanów Zjednoczonych, a pośrednio światowe, ma Polonia" – podkreślił.

Założona w 1925 r. Fundacja Kościuszkowska ma na celu pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów oraz promocję kultury polskiej w USA Fundacja przeznacza około miliona USD rocznie.

Z Nowego Jorku Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ mobr/ mc/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024