Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
29.09.2017 aktualizacja 29.09.2017

Nie granty, a inwestycje - FNP zapowiada wsparcie polskich startupów naukowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Stworzenie funduszu typu venture capital zakłada program wsparcia polskich startupów naukowych opracowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Akademię Leona Koźmińskiego i fundusz Black Pearls VC. Instytucje liczą na dofinansowanie ze środków programu Starter Polskiego Funduszu Rozwoju.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Akademia Leona Koźmińskiego i fundusz Black Pearls VC będą wspierać polskie startupy, które opracowały unikatowe, zaawansowane technologie o dużym potencjale rynkowym. Chodzi tutaj zwłaszcza o projekty z obszaru Deep Tech – czyli przedsięwzięcia oparte na wyjątkowych, skalowalnych i trudnych do skopiowania technologiach opracowanych przez polskie startupy. Wniosek złożony przez trzy instytucje do programu Starter Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada stworzenie funduszu VC o kapitale 65 mln zł.

Ten wyjątkowy w Polsce model współpracy pomiędzy instytucjami ze świata nauki i biznesu zakłada wspólne, aktywne poszukiwanie projektów m.in. w środowisku naukowym, zapewnienie im wsparcia menedżerskiego, kapitału inwestycyjnego oraz pomocy w wejściu na rynek międzynarodowy.

"Jesteśmy bardzo zainteresowani wspieraniem współpracy między środowiskiem naukowym a biznesem" - mówi wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP Adam Zieliński, cytowany w komunikacie przesłanym PAP. - "Interesują nas m.in. obszary charakteryzujące się rosnącym zaangażowaniem nauki, gdzie ścisłe powiązanie uczelni i instytutów z firmami sprzyja powstawaniu specyficznego rodzaju startupów, jakimi są spółki typu spin-off, oraz intensywniejszemu przepływowi kadr z nauki do biznesu" - dodaje.

W powstającym funduszu FNP ma zapewnić nie tylko kapitał inwestycyjny, lecz także dostęp do innowacyjnych projektów wywodzących się z szeroko rozumianego środowiska naukowego.

Kolejną instytucją modelu zaangażowaną w tworzenie funduszu i występującą w roli inwestora jest Akademia Leona Koźmińskiego. Ma ona wesprzeć proces inwestycyjny poprzez wybór sprawdzonych i gotowych do rozwoju przedsięwzięć.

"Jak wynika z badań Startup Poland, istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy środowiskiem startupowym a uczelniami" - mówi lider i koordynator KozminskiVentureLab Jan Dąbrowski. - "Postanowiliśmy systemowo włączyć się w proces wspierania i rozwoju przedsięwzięć biznesowych. Jesteśmy przekonani, że nasze wieloletnie doświadczenie mentorsko-doradcze oraz pozycja międzynarodowa uczelni znacząco przyczyni się do realizacji celów funduszu" - stwierdza.

Trzecią instytucją angażującą się w nowy projekt jest fundusz Black Pearls VC, który podjął się sformowania zespołu doświadczonych menedżerów. To ten zespół będzie wyszukiwał obiecujące projekty do zainwestowania, a także wspierał je finansowo i merytorycznie, m.in. pomagając w skutecznym wejściu na rynki zagraniczne.

"Jednym z najważniejszych warunków sukcesu startupu jest dobra współpraca z funduszem, który jest w stanie dostarczyć mu wiedzę, doświadczenie i relacje niezbędne dla jego rozwoju. Wartościowi i zaangażowani inwestorzy stojący za funduszem są tak naprawdę cenniejsi niż wyłożony przez nich kapitał" - tłumaczy Piotr Pągowski z Black Pearls VC. - "Nasza strategia zakłada budowanie sieci inwestorskiej o globalnym zasięgu, bazującej na ludziach i instytucjach, które realnie pomogą startupom w ekspansji, pozyskaniu odpowiednich zasobów intelektualnych, czy kadr" - stwierdza.

"Od lat zachęcamy najlepszych polskich naukowców, których wyniki badań mają potencjał komercyjny, aby samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami podejmowali próby wejścia na rynek" - stwierdza Adam Zieliński cytowany w komunikacie prasowym. - "Angażując się we współpracę z tak doświadczonymi partnerami jak Black Pearls VC, czy Akademia Leona Koźmińskiego i łącząc nasze kompetencje, będziemy w stanie zaoferować naukowcom jeszcze jeden interesujący instrument wsparcia – tym razem nie mający charakteru grantowego lecz inwestycyjny" - tłumaczy.

"Chcemy wysłać naukowcom jasny komunikat – wierzymy w to, co robicie, jesteśmy gotowi angażować się w wasze projekty i akceptujemy wysokie ryzyko biznesowe z tym związane. Jeśli opracowaliście unikalną technologię lub macie obiecujące wyniki badań to spróbujcie wspólnie z nami przekuć swoją ideę w biznes" – dodaje Zieliński.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Anna Ślązak

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024