28.09.2020
PL EN
02.10.2017 aktualizacja 02.10.2017

Katowicka biblioteka uczelniana z nowym katalogiem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uruchomieniem nowego katalogu elektronicznego i gigantycznym tortem uczciła w poniedziałek w Katowicach swoje 5. urodziny wspólna biblioteka Uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego – Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA).

Dotychczas z jej zbiorów skorzystało 1,6 mln osób.

"Zmieniamy się i w przestrzeni realnej, i wirtualnej, w związku z tym od dzisiaj mamy zupełnie nowy katalog elektroniczny, który przede wszystkim dostosowuje się do urządzeń mobilnych. To było największe oczekiwanie. Używamy w tej chwili rozmaitych komputerów przenośnych, telefonów, tabletów, i ten katalog dopasowuje się do nich, posiada funkcje nowoczesnych przeglądarek, do których też przywykliśmy, czyli że pewne dane są zapamiętywane, pewne wyniki wyszukiwania mogą być wysłane esemesem czy mailem" – powiedział PAP dyrektor biblioteki prof. Dariusz Pawelec.

Choć CINiBA to biblioteka dwóch uczelni - jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Jak poinformował prof. Pawelec, stanowią oni ok. 60 proc. czytelników, a ok. 40 proc. to studenci i wykładowcy obu uczelni. "To pokazuje, że ta funkcja publiczna takiego obiektu też jednak była potrzebna" – zaznaczył.

Biblioteka zorganizowała też dotychczas ok. 5 tys. konferencji, warsztatów, wykładów, wystaw, wycieczek, szkoleń, w których udział był bezpłatny. "To jest przestrzeń na imprezy, spotkania; wypełniamy różne funkcje, można zimą i w deszczu się schronić, korzysta z tego wiele osób bezdomnych, mają jednocześnie dostęp do komputera, możliwość wysłania maila czy załatwienia sprawy urzędowej. Pokazuje to jakieś potrzeby w mieście, które zabezpiecza ta biblioteka, nie wiem, czy powinna to robić, ale tak się dzieje" – dodał prof. Pawelec.

Książnica została udostępniona czytelnikom 27 września 2012, a oficjalnie otwarta 12 października tego samego roku. Jej zbiory liczą ponad 1,7 mln woluminów. Gromadzi światową literaturę naukową, interdyscyplinarną, wielojęzyczną, w wersji drukowanej i w postaci zasobów elektronicznych. Jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, dysponuje m.in. specjalistyczną kabinę do pracy dla osób z dysfunkcją wzroku, a z bibliotekarzami można się porozumieć w języku migowym.

Badanie ankietowe nt. satysfakcji korzystania z biblioteki, przeprowadzone w czerwcu 2017 r. wykazało, że 60 proc. czytelników ocenia bibliotekę na 5, a 30 proc. na 4 (w skali 1-5).

Budowa biblioteki była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013, oraz z budżetów samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wartość projektu wyniosła 79 mln zł. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

Edytor: Anna Ślązak

lun/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020