Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
05.10.2017 aktualizacja 06.11.2017

Coraz mniej czasu, by zgłosić najlepszych popularyzatorów nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy, animatorzy, instytucje, zespoły i media zajmujące się opowiadaniem o nauce mogą się wciąż zgłaszać do konkursu Popularyzator Nauki. Na zgłoszenia czekamy do 15 października.

Do konkursu mogą się zgłaszać osoby, zespoły i instytucje, które twórczo i skutecznie przybliżają Polakom problemy nauki.

O tym, jak różnorodnie można do tego wyzwania podchodzić - świadczą przykłady dotychczasowych zwycięzców i finalistów konkursu, organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak choćby korespondent naukowy Polskiego Radia, Rafał Motriuk, który "głowi się nad tym, jak opowiedzieć o kwestiach bardzo skomplikowanych w sposób zrozumiały dla przeciętnego słuchacza. I to wszystko w 45 sekund". Albo prowadzący bloga: zespół Crazy Nauka (który przybliża naukę w sposób brawurowy i zarazem przystępny); czy Karol Wójcicki, który oprócz prowadzenia bloga organizuje m.in. Noc Spadających Gwiazd w centrum Warszawy.

Naukę można popularyzować wśród mieszkańców wielkich miast; albo wśród dzieci z niewielkich, regionalnych przedszkoli i szkół, jak robi np. Aktywny Mały Uniwersytet Latający. Można też udzielając się w ramach wolontariatu, ukierunkowanego na rozwijanie dziecięcej ciekawości i zdolności twórczych - jak robią Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka z Akademii Młodych Odkrywców.

Fantastyczną pracę popularyzatorską wykonują sami naukowcy, którzy stanowią silną grupę wśród finalistów i nagrodzonych. Jak np. prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (znana m.in.. z programów telewizyjnych "Pani Profesor Zdrówko"); współtwórczyni warszawskiego Festiwal u Nauki prof. Magdalena Fikus czy prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, którego misją jest zmniejszenie w społeczeństwie nieuzasadnionego strachu przed promieniowaniem.

Już niebawem grono finalistów i laureatów konkursu powiększy się, a ich dobre praktyki pozna jeszcze większa liczba Polaków.

Tych, którzy wciąż się wahają - zachęcamy! Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 15 października 2017 r. Nazwiska zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.

Zgłoszenia oceni kapituła, w skład której wchodzą popularyzatorzy nauki, przedstawiciele środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz portalu Nauka w Polsce.

Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybierze jednego laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie kandydatowi (osobie, zespołowi, instytucji albo medium), który promuje naukę twórczo i skutecznie.

Nagrody zostaną też przyznane w pięciu kategoriach tematycznych: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.

W kategorii Naukowiec o nagrodę mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę, posiadające co najmniej stopień naukowy doktora. O nagrodę w kategorii Animator mogą się ubiegać osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nieposiadające stopni ani tytułów naukowych (np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni).

Nagroda w kategorii Zespół przewidziana jest dla grup osób, które wspólnie popularyzują naukę, tworzonych np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. W kategorii Instytucja o nagrodę mogą się ubiegać instytucje: naukowe (np. instytuty, jednostki uczelni), pozanaukowe (np. organizacje pozarządowe, centra nauki), jak i przedsiębiorstwa.

W kategorii Media nagrodę mogą zdobyć dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe.

Kandydaci do konkursu mogą się zgłaszać sami, a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem swoich przedstawicieli. To nie wszystko: kandydata do nagrody nominować może każdy (za zgodą zgłaszanego).

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja portalu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem http://www.pap.pl/popularyzator-nauki/

Regulamin konkursu Popularyzator Nauki 2017 znajduje się poniżej. Związane z konkursem pytania można kierować na adres popularyzator@pap.pl

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024