Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2021
PL EN
05.10.2017 aktualizacja 05.10.2017

Konferencja Science: Polish Perspectives dotrze do Berlina

Źródło: Fundacja Polonium/Science: Polish Perspectives / Tom Newport Źródło: Fundacja Polonium/Science: Polish Perspectives / Tom Newport

Konferencja Science: Polish Perspectives, gromadząca polskich naukowców pracujących poza Polską, dotarła do Berlina. 13 i 14 października odbędzie się tam SPP Meetup, którego uczestnicy podyskutują o polsko-niemieckiej współpracy naukowej, wysłuchają wystąpień o podróżach w kosmos, chemii materiałowej czy medycynie sportowej.

Polscy naukowcy pracujący za granicą, od lat tworzą międzynarodową siatkę wymiany wiedzy i doświadczeń, między innymi spotykając się na corocznej konferencji Science: Polish Perspectives organizowanej od 2012 roku w Oxfordzie i w Cambridge.

W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie oraz potrzeby lokalnych społeczności od 2016 roku obywają się także mniejsze spotkania z serii SPP Meetup. Do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie i Delft. W tym roku, po raz pierwszy wydarzenie z tego cyklu odbędzie się w Berlinie.

Uczestnicy SPP Meetup Berlin będą mieli okazję wysłuchać wielu wykładów prezentowanych przez grono młodych naukowców, bądź przyjrzeć się wynikom ich badań przedstawionych w formie posterów. Podróże w kosmos, chemia materiałowa, medycyna sportowa czy psychologia to tylko kilka z wielu tematów, które poruszą prezentujący. Przewidziane są także warsztaty i dyskusja panelowa o współpracy naukowej pomiędzy Polską i Niemcami. Dodatkowo, organizatorzy przewidzieli sesję start-upową, podczas której zaprezentują się firmy i innowatorzy, których działalność wywodzi się ze środowiska akademickiego.

Wśród zaproszonych wykładowców są: prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, laureatka prestiżowych grantów Fundacji Nauki Polskiej, w tym Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej „Nicolaus Copernicus” oraz programu Międzynarodowe Agendy Badawcze; prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, była prezydent Rady Naukowej CERN oraz dr Marcin Piątkowski, starszy ekonomista w Banku Światowym.

Oprócz SPP Meetup w Berlinie konferencja Science: Polish Perspectives już tradycyjnie zagości też w Cambridge. Już 3 i 4 listopada na scenie w St. John\'s College wystąpią między innymi goście specjalni, znakomici naukowcy pracujący w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wśród nich jest doktor Magda Bieńko z Karolinska Institutet zajmująca się biologią komórkową, profesor Victor Tybulewicz, immunolog z Francis Crick Institute oraz Imperial College London. Dodatkowo profesor Marta Kwiatkowska z University of Oxford opowie o tym, kiedy ufać robotom oraz Dr Natalia Nowakowska, również z University of Oxford przybliży słuchaczom dynastię Jagiellonów.

Obok wybitnych polskich badaczy swoją pracą podzielą się także młodsi naukowcy. Nie zabraknie fascynujących, krótkich wystąpień w stylu TED-talk oraz posterów z wielu dziedzin nauki: od historii Polski, przez tajemnice czarnych dziur, wycieczki w wirtualną rzeczywistość, po rozważania nad wpływem bakterii na nasze ciało.

W ramach SPP 2017 w Cambridge uczestnicy konferencji będą mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, między innymi organizowanymi przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej czy Black Pearls VC - firmę venture capital z Polski, która przybliży młodym naukowcom świat biznesu. W ramach warsztatu poprowadzonego przez Boston Consulting Group, uczestnicy wcielą się w zespół zarządzający miastem przyszłości, by sprostać wyzwaniom czekającym na ich drodze. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta kolacja w reprezentatywnym Fitzwilliam College.

Obie konferencje są organizowane przez wolontariuszy Fundacji Polonium, założoną przez organizatorów poprzednich edycji SPP. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Fundacji Polonium: www.poloniumfoundation.org, stronie SPP: www.sciencepolishperspectives.org  oraz profilu Science: Polish Perspectives na Facebooku.

Jednym z patronów medialnych obydwu konferencji jest serwis Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021