19.09.2020
PL EN
12.10.2017 aktualizacja 12.10.2017

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej – ponad 300 wydarzeń w 4 miastach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokazy, laboratoria i warsztaty z różnych dziedzin nauki m.in. biologii, chemii, fizyki, elektroniki i robotyki – łącznie ponad 300 wydarzeń znalazło się w programie sobotniej, 12. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Po raz pierwszy odbędzie się ona w czterech miastach.

"Noc Naukowców Politechniki Śląskiej po raz pierwszy została zorganizowana na tak dużą skalę. Impreza odbędzie się we wszystkich miastach, w których znajduje się uczelnia: w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. W tym roku na uczestników wydarzenia czeka rekordowa liczba pokazów i naukowców, a uczestnicy przekonają się, że naukowcem może zostać każdy" – poinformował rzecznik uczelni Paweł Doś po środowej konferencji.

Dodał, że każda edycja wydarzenia przyciąga kilka tysięcy uczestników.

W tym roku dla pasjonatów nauki przygotowano ponad 300 propozycji – pokazów multimedialnych, laboratoriów, warsztatów.

W programie znalazły się propozycje z takich dziedzin, jak robotyka (np. "Robot mobilny – najlepszy przyjaciel człowieka"), chemia ("Niebanalna lekcja chemii – ogniem i próbówką"), medycyna ("Czy inżynier może pomóc lekarzowi?"), budownictwo ("Czy most może zachorować?") czy geologia ("Minecraft – fascynujące skały i minerały w realu").

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak wstęp na niektóre z nich wymaga rejestracji. Dlatego uczelnia przygotowała specjalną stronę internetową - www.nocnaukowcow.com.pl - dzięki której każda osoba, która zdecyduje się na udział w imprezie, będzie mogła ją zaplanować według własnych zainteresowań.

Noc Naukowców to również konkursy. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny dla młodszych dzieci, które muszą narysować, namalować lub przedstawić za pomocą innej dowolnej techniki swoją wizję naukowca. Z kolei drugi, skierowany do starszych, polega na udokumentowaniu zapisu jakiegoś eksperymentu – w formie filmu, zdjęcia lub przepisu możliwego do wykorzystania przez innych. Rozstrzygnięcie tych zmagań ma nastąpić na początku listopada.

Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Szczegółowy program oraz dokładne miejsca wydarzeń w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku - znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

Wśród partnerów tegorocznej Nocy Naukowców jest miasto Gliwice. Wydarzenie honorowym patronatem objął minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

Nauka w Polsce

akp/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020