Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
24.10.2017 aktualizacja 24.10.2017

Lublin/ UMCS zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 21,6 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Podczas poniedziałkowej inauguracji rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski zapowiedział rozbudowę uczelni.

„Cieszy, że pomimo niżu demograficznego zainteresowanie studiowaniem u nas jest wysokie. Na pierwszy rok przyjęliśmy około 9 tys. osób. Studiuje u nas 1,6 tys. obcokrajowców” – powiedział podczas inauguracji rektor Michałowski.

Zapowiedział budowę nowych obiektów uczelni na terenie tzw. kampusu zachodniego, przy ul. Głębokiej. Powstać mają tam nowoczesne siedziby dla Instytutu Psychologii oraz Wydziału Politologii. Według planów będą to dwa budynki z łącznikiem między nimi. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 mln zł. Uczelnia planuje uzyskać potrzebne fundusze dzięki sprzedaży dwóch posiadanych budynków w centrum miasta, które nie zapewniają dobrych warunków do pracy dydaktycznej oraz z dotacji.

„Jeśli uda nam się to w miarę sprawnie przeprowadzić, to planujemy, że budowę rozpoczniemy w przyszłym roku. Już rozpisany jest konkurs na projekt. Planujemy, że finalnie budowa powinna zakończyć się w roku 2019” – zapowiedział Michałowski.

Dodał, że w kampusie zachodnim uczelnia chce też zbudować centrum sportowe z wielofunkcyjną, pełnowymiarową halą umożliwiającą rozgrywanie zawodów przez drużyny akademickie przy udziale publiczności. Centrum będzie kosztowało około 19 mln zł, uczelnia stara się o pozyskanie dotacji na jego budowę, m.in. z Ministerstwa Sportu.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko podkreślił, że w rozpoczynającym się roku akademickim ministerstwo będzie starało się wdrażać istotne zmiany systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Zmiany te będą wynikały m.in. planowanej nowej z ustawy o uczelniach, której projekt resort nauki przedstawił we wrześniu br. „Istota tych zmian ma polegać na tym, aby zwiększyć autonomię uczelni, zmniejszyć bariery biurokratyczne, zwiększyć finansowanie nauki” – powiedział Bobko.

„Jest wiele niepokojów, pewnie uzasadnionych, ale bardzo zachęcam do tego, aby te zmiany traktować i patrzeć na nie poprzez pryzmat szans, a nie zagrożeń. Poprzez pryzmat szans na lepsze zorganizowanie wewnętrznego ustroju uczelni, większe możliwości rozwoju dla młodych naukowców. To jest jeden z głównych celów reformy, poprawa jakości studiów doktoranckich, poprawa sytuacji młodych naukowców” – dodał Bobko.

UMCS kształci na 12 wydziałach, 80 kierunkach i blisko 250 specjalnościach. Zatrudnia ponad 1,6 tys. nauczycieli akademickich. W jej 73-letniej historii uczelnię opuściło 234 tys. absolwentów.

Podczas inauguracji wręczono nagrodę naukową im. Jerzego Giedroycia ustanowioną przez senat UMCS w 2001 r. W tym roku nagroda pieniężna, w kwocie 25 tys. zł, przyznana została Joannie Krakowskiej, za książkę „PRL. Przedstawienia”, pokazującą funkcjonowanie teatru w tamtym okresie. „To książka, która pokazuje też problemy inteligencji, które były rozgrywane za pomocą teatru, w specyficznej walce z cenzurą, z władzą” – powiedziała prof. Iwona Hofman, przewodnicząca kapituły nagrody.

Inauguracja nowego roku akademickiego UMCS tradycyjnie odbywa się w rocznicę powstania uczelni. Została ona powołana 23 października 1944 r. decyzją PKWN. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć

edytor: Ewelina Krajczyńska

kop/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021