26.02.2020
PL EN
30.04.2019 aktualizacja 30.04.2019

Gowin: jestem przekonany, że reforma szkolnictwa wyższego zostanie utrzymana

Depułtycze Królewskie, 18.03.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas uroczystego przekazania nowo zakupionych samolotów do praktycznego szkolenia studentów w PWSZ w Chełmie, 18 bm. (mr) PAP/Wojciech Pacewicz Depułtycze Królewskie, 18.03.2019. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas uroczystego przekazania nowo zakupionych samolotów do praktycznego szkolenia studentów w PWSZ w Chełmie, 18 bm. (mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Jestem przekonany, że wprowadzona w tej kadencji reforma szkolnictwa wyższego zostanie utrzymana w kolejnych kadencjach; jej główne elementy na pewno przetrwają - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin pytany był przez dziennikarzy o to, na ile kwestie nauki i szkolnictwa wyższego będą obecne w programie Zjednoczonej Prawicy na jesienne wybory parlamentarne. "Wydaje się, że zasadniczne zręby reformy zostały uchwalone w tej kadencji. Przyszła kadencja to będzie przede wszystkim wdrażanie tej reformy" - powiedział.

Jak zaznaczył, reforma ta jest "nieodwracalna: niezależnie od tego, który obóz polityczny będzie rządził, to te główne elementy reformy na pewno przetrwają.

Szef resortu nauki podkreślił, że "w toku prac nad reformą staraliśmy się maksymalnie szeroko konsultować jej kształt także z partiami opozycyjnymi. One na końcu głosowały przeciwko ustawie, bo takie jest wilcze prawo polityki, ale jestem przekonany, że reforma zostanie utrzymana" - dodał.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce weszła w życie 1 października 2018 r. Nowa ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki czy Ustawą 2.0, zastąpiła cztery wcześniej istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Jest to pierwsza od kilkunastu lat całościowa reforma szkolnictwa wyższego: wprowadza ona duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu i karierze naukowej.(PAP)

autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020