05.12.2020
PL EN
08.05.2019 aktualizacja 08.05.2019

W Senacie RP wystawa o matematyce i matematykach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Życie i osiągnięcia polskich matematyków oraz zastosowania matematyki w praktyce przedstawiono na wystawie "O matematyce i matematykach". W środę wystawę tę - która odbywa się w ramach Roku Matematyki - otwarto w Senacie RP.

Wystawa została zorganizowana przez senacką komisję Nauki Edukacji i Sportu oraz przez Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM). Organizowana jest w 100-lecie istnienia PTM.

Na wystawie przedstawiono życie i osiągnięcia polskich matematyków, zwłaszcza działających podczas 20-lecia międzywojennego. Przypomniano sławne postaci, m.in. Stefana Banacha, Wacława Sierpińskiego czy Zygmunta Janiszewskiego. Zaprezentowano też osiągnięcia szkół matematycznych: warszawskiej, lwowskiej, krakowskiej, wileńskiej, a także kryptologów z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod Enigmy.

Wystawa prezentuje też współczesne zastosowania matematyki w praktyce. Królowa nauk znajduje bowiem zastosowanie w ekologii, rozpoznawaniu mowy, namierzaniu nowotworów. Przydaje się też choćby w analizie stylu artystów czy sekwestracji węgla.

"Początek światowego uznania dla polskich matematyków datuje się na przełom XIX i XX wieku" - powiedział wicemarszałek Senatu RP Michał Seweryński, otwierając wystawę. Dodał, że w odradzającej się Polsce po I wojnie światowej "pojawiła się liczna grupa uzdolnionych matematycznie młodych ludzi, którzy dzięki talentowi i ciężkiej pracy potrafili przez okres dwudziestolecia wojennego wprowadzić matematykę polską do czołówki matematyki światowej".

Jak jednak zauważył Seweryński, druga wojna światowa "brutalnie przerwała ten wspaniały rozwój polskiej matematyki. Wielu czołowych uczonych straciło życie, wielu opuściło Polskę i kontynuowało swoje badania poza granicami naszego kraju". Zwrócił jednak uwagę, że dzięki obecności tych polskich matematyków na całym świecie, po drugiej wojnie światowej żywe były kontakty polskiej matematyki z najnowszymi osiągnięciami, a także można było przełamać izolację polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Wiceprezes PTM Jacek Miękisz powiedział: "My matematycy chcielibyśmy zmieniać świat na lepsze - z naszymi kolegami i koleżankami zajmującymi się fizyką, biologią, ekonomią, politologią, psychologią, medycyną i innymi dziedzinami. Chcielibyśmy razem działać. To nasza prośba, by wesprzeć działania interdyscyplinarne".

Mówiąc o obchodach 100-lecia towarzystwa, prof. Miękisz zauważył: "świętujemy wspominając przeszłość, aby lepiej działać w przyszłości".

W grudniu ub.r. Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest "uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw". 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020