Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.05.2019 aktualizacja 14.05.2019

Cukier zniechęca komary do szukania ofiary

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komary karmione roztworem cukru wykazują mniejsze zainteresowanie ludzką skórą. Cukier po części zastępuje im krew, a proces ten regulowany jest przez białko o nazwie witellogenina – czytamy na łamach „PLOS Biology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pawii (Włochy) dowiedli, że suplementacja cukrem redukuje u komarów tygrysich (Aedes albopictus) motywację do znalezienia gospodarza.

Chociaż samice komarów potrzebują krwi, aby dostarczyć energii i składników odżywczych swojemu potomstwu, mogą suplementować się cukrem zawartym w nektarach i sokach owocowych, by po części zaspokoić swoje potrzeby.

Jak ustalili włoscy badacze, także sam roztwór cukru sprawia, że młode owady stają się mniej zainteresowane wkłuciem w ludzką skórę, co automatycznie zmniejsza ryzyko przenoszenia groźnych chorób typu malaria, denga, gorączka Zachodniego Nilu czy wirus Zika.

Specjaliści wykazali ponadto, że redukcja motywacji do szukania ofiary ma związek ze zmianą ekspresji co najmniej 23 genów, w tym genu Vg-2 kodującego związek o nazwie witellogenina, będący białkiem prekursorowym żółtka kurzego i odgrywający ważną rolę w rozwoju jajników.

Zablokowanie ekspresji tego genu powoduje ponowny wzrost zainteresowania potencjalną ofiarą, co oznacza, że gen Vg-2 jest odpowiedzialny u komarów za regulowanie zachowań związanych z pobieraniem pokarmu.

Wiadomo, że witellogenina wpływa na zachowania reprodukcyjne i związane z poszukiwaniem pożywienia u owadów społecznych, jak mrówki czy pszczoły, ale to pierwsze badanie, które sugeruje, że podobną rolę odgrywa u owadów żyjących samotnie, jak komary.

„Nasz zespół badawczy skupił się na mechanizmach molekularnych kontrolujących u komarów zachowania związane z poszukiwaniem gospodarza. Jeśli będziemy w stanie wpłynąć na te zachowania i zredukować u komarów motywację do gryzienia ludzi, będziemy mogli również zredukować wielkość populacji, a w konsekwencji ryzyko przenoszenia chorób” – podsumowuje dr Paolo Gabrieli, jeden z autorów badania (http://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3000238). (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024