12.08.2020
PL EN
16.05.2019 aktualizacja 16.05.2019

Lepsze wykorzystanie brytyjskich sal operacyjnych - dzięki polskiemu systemowi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znaczące usprawnienie wykorzystania szpitalnych sal operacyjnych w Wielkiej Brytanii - ma to być możliwe dzięki projektowi, realizowanemu przez brytyjską firmę i polską spółkę. O przedsięwzięciu poinformowała firma Future Processing.

Według danych Royal College of Surgeons, spośród 4,7 mln operacji planowanych co roku w ramach brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej (National Health Service, NHS) odwoływanych jest ponad 8 proc.

Aż 80 proc. operacji jest odwoływanych, zanim pacjent zostanie przetransportowany do sali operacyjnej. Łącznie w ciągu roku 394 tys. planowanych zabiegów nie odbywa się w przewidzianym wcześniej czasie. Każda odwołana operacja to wymierne koszty. Jej odwołanie ma też znaczenie dla innych pacjentów, których zabiegi mogłyby zostać przeprowadzone szybciej. Według wyliczeń Wydziału Innowacji NHS, poprawa wykorzystania sal operacyjnych o 10 proc oraz dostosowanie planu pracy lekarzy i zespołów przy zabiegach ortopedycznych asystujących powinna w średniej wielkości szpitalu przynieść oszczędność 3 960 000 funtów brytyjskich rocznie.

Brytyjscy i polscy eksperci znaleźli sposób na to, by zmniejszyć te straty i zaoszczędzić (przez NHS) 945 mln funtów brytyjskich w skali roku. (Taka kwota jest marnowana z powodu nieefektywności planowania i odwoływania zaplanowanych wcześniej zabiegów). Ma w tym pomóc wdrożenie systemu optymalizacji wykorzystania sal operacyjnych w brytyjskich szpitalach.

Rozwiązanie zaprojektowane przez Four Eyes Insight i zrealizowane przez inżynierów polskiej Future Processing przeznaczone jest dla koordynatorów, odpowiedzialnych za planowanie zabiegów operacyjnych w szpitalach - czytamy w informacji prasowej. Osoby pracujące w takim charakterze decydują o ludzkim zdrowiu, ale ciąży na nich również odpowiedzialność za stronę finansową szpitala. Wielość danych, płynąca z różnych szpitalnych systemów (np. grafik pracy lekarzy, pielęgniarek, alergie, choroby zakaźne czy ilość zrealizowanych badań przedoperacyjnych pacjentów), które koordynatorzy muszą przeanalizować - jest ogromna. Często przekracza możliwości analityczne człowieka.

Zespół projektowy opracował oparte na sztucznej inteligencji narzędzie z przejrzystym raportowaniem dostępności sal operacyjnych i personelu medycznego. W oparciu o te dane, aplikacja pozwala zweryfikować poziom wykorzystania sali operacyjnej. W efekcie - umożliwia innym pacjentom szybszy zabieg. Aplikacja bierze pod uwagę, kto musi być operowany jako pierwszy (dzieci), a kto ostatni (osoby zakaźnie chore), przydziela sale ze względu na specyficzne przepisy dotyczące postępowania anestezjologicznego czy konieczność opieki pooperacyjnej. Wyraźnie podkreślane są szczególne cechy pacjenta, np. to, że ma on alergię albo wymaga szybszego przeprowadzenia operacji.

Aplikacja pozwala przyspieszyć leczenie, gdyż skraca czas oczekiwania na zabieg. Dzięki niej - jak podkreślono w materiale prasowym - sale mogą mieć rezerwacje przekraczające 100 proc., ponieważ gdy kończy się operacja, kolejny zespół lekarzy oraz pacjent może być już przygotowywany do zabiegu. Jeśli jakiś zabieg nie może się odbyć, automatycznie w jego miejsce sugerowany jest kolejny, co skraca kolejkę oczekujących.

Z punktu widzenia zarządzających szpitalem platforma Insight raportuje, jak są zajęte łóżka pooperacyjne; ocenia koszt operacji (na podstawie danych historycznych) i pozwala oszacować, jaki przychód z operacji będzie miał szpital.

Aplikacja pozwala też lepiej przygotować się do zabiegu lekarzom: dostarcza danych o pacjencie w przejrzysty i usystematyzowany sposób. Analizując czas pracy lekarza (niektórzy lekarze te same zabiegi przeprowadzają szybciej lub wolniej niż inni), pozwala koordynatorom dokładniej planować zabiegi w salach.

Za projekt poświęcony optymalizacji wykorzystania sal operacyjnych w brytyjskich szpitalach Four Eyes Insight oraz polska spółka technologiczna Future Processing znalazły się wśród laureatów nagrody Real IT Awards. To jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień w branży technologicznej.

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020