15.08.2020
PL EN
19.05.2019 aktualizacja 19.05.2019

Plastik szkodzi sinicom, które produkują tlen

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zanieczyszczające morza tworzywa sztuczne mogą szkodzić oceanicznym sinicom, które dostarczają aż 10 proc. trafiającego do atmosfery tlenu – informuje pismo „Communications Biology”.

Sinica Prochlorococcus marinus jest najmniejszym ze znanych organizmów zdolnych do fotosyntezy (ma tylko 0,5 do 0,7 mikrometra średnicy), co sprawiło, że odkryto ją dopiero w roku 1986. Jednak występuje tak licznie, że jej wkład w dostarczanie tlenu do atmosfery jest znaczący. Cała populacja obliczana jest na trzy kwadryliardy (kwadryliard to 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000, czyli jedynka z 27 zerami). Ma kluczowe znaczenie dla morskiej sieci pokarmowej, przyczyniając się do obiegu węgla i jest uważana za odpowiedzialną za nawet 10 proc. światowej produkcji tlenu.

Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Sydney (Australia) wykazali, że narażenie na chemikalia wymywane z zanieczyszczających oceany tworzyw sztucznych zakłóciło wzrost, fotosyntezę i wytwarzanie tlenu przez Prochlorococcus. Badano, jak na dwa szczepy Prochlorococcus, znalezione na różnych głębokościach w oceanie, wpływają chemikalia wypłukiwane z dwóch typowych produktów z tworzyw sztucznych - szarych plastikowych toreb na zakupy (wykonanych z polietylenu o wysokiej gęstości) oraz mat z PCV. Ekspozycja na te związki zaburzyła wzrost i funkcjonowanie drobnoustrojów - w tym ilość wytwarzanego tlenu. Uległa także zmianie ekspresja dużej liczby ich genów.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy podobny efekt występuje w oceanach.

Szacuje się, że zanieczyszczenie plastikiem powoduje każdego roku ponad 13 miliardów dolarów strat ekonomicznych w ekosystemach morskich. Problem narasta. Do roku 2050 masa zanieczyszczających morza tworzyw sztucznych może przewyższyć masę wszystkich ryb.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020